Hoppa till innehåll

Sjukt bra, Hanson!

Sjuk och 40 graders feber förra veckan. Drömgolf och ledning nu. Det svänger om Peter Hanson i Europatourens Desert-Swing.

Fabian Midby

Volvo Golf Champions

Bild 1110685

Speldatum: 27 – 30 januari 2011
Bana: The Royal Golf Club, Bahrain
Prispengar: 1,7 miljoner euro
Vinnare 2010: Ny tävling 2011

Starttider
Aktuell ställning

Läs också:
Robert vill ha världstour
Nygift Edfors i toppform
Sjukt bra, Hanson!

 

I söndags låg Peter Hanson i 40 graders feber.

Men svensken tycks ha kryat på sig snabbt.

Den första rondens 66:a i Volvo Golf Champions i Bahrain kompletterades med 67 slag på fredagen.

Hanson fick chansen att spela banan först på onsdagen under tävlingens Pro-am och gick ut torsdag med låga förväntningar och en ödmjuk inställning.

– Jag var nog som sjukast i söndags, då låg jag bara i sängen, så det är skönt att komma ut och sänka förväntningarna. I tisdags var jag ju fortfarande sängliggande, sade Hanson på torsdagens presskonferens.

Sjukdomen stod också i vägen för Hanson då han inledde säsongen förra veckan i Abu Dhabi.

– Förra veckan var jag riktigt besviken när jag blev sjuk, det är en av mina favoritveckor på hela året. Jag har varit när där några gånger. Jag kände att jag hade formen med mig, men det är inget man kan göra när man blir sjuk, sade Hanson.

Peter Hanson delar ledningen med fyra andra spelare. Däribland Eduardo Molinari som gjorde birdie på de sex första hålen – efter att ha startat på nian – och avslutade med ännu en birdie.

– Det var riktigt kul idag, det var blåsigt i början så det var en bra start. På den här banan så man måste planera sin väg runt och ha tålamod, säger italienaren på Europatourens hemsida.

Miguel Angel Jiménez och fransmannen Raphael Jaquelin befinner sig också elva under par efter att båda slutat för dagen på -7. Den 47 år gamla spanjoren Jimenéz avslutning var minst sagt anmärkningsvärd. I frustration slog han nämligen av sin putter, men avslutade med att göra tre birdies på fyra hål genom att använda sin lobwedge i stället.

– Jag kommer att fortsätta putta med lobwedgen nu, skojade spanjoren.

Johan Edfors tappade sin ledning och sjönk till en delad nionde plats, nio under par. Med en bogey på det åttonde och en dubbelbogey på det 15:e gjorde hans fyra birdies ingen stor nytta och slutade på ett under par för dagen.

Robert Karlsson spelar också bra i säsongspremiären och delar elfte plats, efter en rond på 67 slag.

Jacobson med i täten

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.