Hoppa till innehåll

Sju delar ledningen

Inte mindre än sju spelare delar ledningen i Texas Open efter en av de tuffaste dagarna på många år på touren. Fredrik Jacobson är ensam svensk kvar i tävlingen.

Jörgen Ohlson

Valero Texas Open

Bild 1111179

Datum: 14-17 april
Bana: TPC San Antonio, Texas
Prispengar: 1 098 000 dollar
Vinnare: Adam Scott (2010)

Aktuell ställning
Starttider

Tidigare artiklarNa… vilken röra!

Det är rejält trångt i toppen när tävlingen kommit halvvägs. Australiensaren Geoff Ogilvy är tre under par och delar ledningen med den amerikanska sextetten Rich Beem, Kevin Sutherland, Brandt Snedeker, Charley Hoffman, Kevin Chappell och Brendan Steele.

Bakom ledarklungan finns ytterligare fyra spelare på -2, bland dem formstarke Adam Scott.

Senast sju spelare delade ledningen i en PGA Tour-tävling var i Westchester 1977. Rekordet är åtta man lika i topp, vilket hände i Greater Hartford Open 2001. 

Det var de extrema vindarna som såg till att deltagarna nu fick en osedvanligt tuff fredag på jobbet. Endast 13 spelare – jämfört med 50 första dagen – gick under par och kvalgränsen blev så hög som +4.

Fredrik Jacobson kämpade tappert mot svårigheterna och fick ihop en 75-rond. Med 72:an i bagaget från i torsdags är han tre över par i sammandraget och klar för spel i helgen. ”Fidde” har bara sex slag upp till den stora ledargruppen och kan, precis som alla kvarvarande spelare, fortfarande vinna tävlingen.

Jesper Parnevik är borta efter ronderna 73-78 och Richard S Johnson bröt tävlingen med en sargad axel efter nio spelade hål.

Det var just på nian, par 4, som Kevin Na behövde 16 slag första dagen. Nu hade Johnson uppenbara problem på samma hål och skriver på sin Twitter:

”Had a little Kevin Na hole on 9. Made a nice 9”.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.