Hoppa till innehåll

Sjödin ska kolla synen

Karin Sjödin har funderat på varför hon inte riktigt fått till det på greenerna. Nu har hon kommit en idé på spåren: hon kan ha satt i vänsterlinsen i högerögat och tvärtom. Åtminstone är det en teori som är värd att testa inför söndagens finalrond.  – Jag har brytningsfel på ena ögat och den linsen … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/sjodin-ska-kolla-synen/">Continued</a>

Svensk Golf

Karin Sjödin har funderat på varför hon inte riktigt fått till det på greenerna. Nu har hon kommit en idé på spåren: hon kan ha satt i vänsterlinsen i högerögat och tvärtom. Åtminstone är det en teori som är värd att testa inför söndagens finalrond. 

– Jag har brytningsfel på ena ögat och den linsen är tjockare, men det kändes inte rätt, säger hon med ett leende.

Annars är hon nöjd över att ha klarat kvalgränsen med minsta möjliga marginal. Hon behövde lite revansch efter två dåliga dagar.

– Det kändes som att jag kastat bort de två första dagarna, det var skit. Eller mediokert kanske man ska säga.

På lördagen kom hennes hittills bästa rond, 70 slag, -2 för dagen och avancemang i fältet till sammanlagt +1. 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.