Hoppa till innehåll

Singh stämmer touren

Just när man trodde att Singh-affären var över tar den ny fart.Under onsdagen lämnade Vijay Singhs ombud in en stämningsansökan mot PGA-touren.Singh anser sig orättvist behandlad och offentligt förödmjukad.

Martin Strömberg

Historien började med ett reportage i Sports Illustrated i januari där den 50-årige fijianen öppet berättade om att han använt Hjorthornsspray som innehåller IGF-1, ett förbjudet tillväxthormon.

PGA Tour bekräftade nyligen att de redan då i februari fann Singh skyldig och den 19:e februari delgavs Singh att touren stängt av honom i 90 dagar. Singh överklagade och utredningen fortsatte under sekretess samtidigt som Singh spelade fem tävlingar under perioden.

Under processens gång klargjorde WADA, det internationella dopingorganet, att bruk av hjorthornsspray inte länge kommer att klassas som förbjudet, om inte den utpekade har testats positivt för IGF-1.

Hans prispengar under perioden, 99 980 dollar, har dock varit frysta.

Nyligen avslog touren fallet eftersom det var Singhs muntliga erkännande, och inte ett faktiskt test där upptag av IGF-1 säkerställdes, som låg till grund för det misstänkta brottet.

Men Singh nöjer sig alltså inte med det beslutet och menar att touren litat för blint på WADA och att de inte gjort någon egen research och att detta skadat Singhs rykte.

I stämningsansökan står bland annat: ”Jag är stolt över vad jag har uppnått, min arbetsetik och sättet jag lever mitt liv. PGA-touren har inte bara behandlat mig orättvist, utan också visat en brist på professionalism som borde oroa både spelare och följare av spelet.”

Från tourens sida väljer man än så länge att hålla en låg profil.

– Vi har ännu inte sett stämningsansökan, bara uttalandet, sa Ty Votaw som inte vill lämna några kommentarer till USA Today.

Reaktionerna från de andra spelarna under inledningen av The Players var blandade, men flera var mycket förvånade. Bob Estes sa bland annat: ”Det är ofattbart. Jag tycker att touren gjort vad den kunnat för att skydda hans rykte under processen och detta kommer inte att förbättra bilden av hans person, snarare tvärtom.”

Mastersvinnaren, Adam Scott tyckte att Singh har rätt att göra vad han känner är rätt. Men att detta inte gynnar golfen.

”Det vore bättre om man kunde undvika liknande situationer. Jag tror ärligt talat inte att det finns några riktiga problem med prestationshöjande medel i golfen och då är det ju synd när det blir så här.”

Vijay Singh inledde The Players med ett varv på 72 slag.

Tidigare: Singh frias av touren

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.