Greenbriar Classic
Datum: 5-8 juli.
Bana: Old White TPC, White Sulphur Springs, West Virginia.
Förstapris: 1 098 000 dollar.
Titelförsvarare: Scott Stallings
Tidigare texter:
US Open-segraren ledde med ett slag inför helgen och fick en lite trög start på lördagens varv. Han var på par efter sex hål men därifrån och in rasade det i fem birdies.
– Jag har lärt mig att ha tålamod och låta resultaten komma till mig. Ifjol ville jag så gärna vinna att jag satte mer press på mig än vad jag egentligen kände, förklarade han efter sin 65:a.
Ifjol ledde han under slutvarvet men föll tillbaks till en delad niondeplats. I år tänker han inte göra samma misstag.
– Jag ska ha tålamod och räknar med att några andra kommer att spela bra. Jag måste förmodligen gå några under på söndagen också.
Bakom sig har han ett par spelare som kommit tillbaks efter skador och sjukdomar. Troy Kelly tog sig in via web.com-touren ifjol efter att ha genomgått en höftledsoperation 2010. Kelly har bara klarat sju kvalgränser under säsongen men igår gick han runt på 62 slag.
JB Holmes drabbades av kraftig yrsel tidigt 2011 och fyra månader senare opererades han. I år har han sakta men säkert arbetat sig tillbaks mot den nivå han höll tidigare.
– Det känns som att jag blir bättre och bättre och känner mig inte stel i nacken längre, förklarade Holmes.
För Carl Pettersson har det också gått stadigt uppåt. Han avancerade tio placeringar med sin 66:a och delar nu elfteplatsen, sex slag bakom Simpson. Det kan bli svårt att nå segern men ännu en topplacering är definitivt inom räckhåll för Carl, som just nu är tia på FedEx-listan.