Hoppa till innehåll

Sex golfdistrikt ökade i år

Golfåret är så gott som slut och siffrorna har summerats ihop. Bland Sveriges golfdistrikt ökade Stockholm mest och fick 6 832nya medlemskap. Förklaringen är en folkvandring söderut från Uppland.

Sylvia Luther

FAKTA – Distriktsökningen

Stockholm + 6 832
Östergötland 2 937
Medelpad + 247
Blekinge + 201
Västergötland + 123
Södermanland + 5

FAKTA – Antal klubbar/associationer i distriktenBlekinge 8 st
Bohuslän-Dal 19 st
Dalarna 19 st
Gotland 6 st
Gästrike-Hälsinge 16 st
Göteborg 30 st
Halland 19 st
Jämtland-Härjedalen 11 st
Medelpad 6 st
Norr- o Västerbotten 23 st
Skåne 69 st
Småland 45 st
Stockholm 62 st
Södermanland 26 st
Uppland 26 st
Värmland 17 st
Västergötland 29 st
Västmanland 14 st
Ångermanland 5 st
Örebro län 12 st
Östergötland 21 st

Den svenska golfkartan är uppdelad i 21 distriktsförbund, som i princip följer den geografiska landskapsindelningen. Även om golfantalet generellt sett minskat i år så ökade sex av 21 golfdistrikt sina medlemstal jämfört med 2010. Blekinge, Medelpad, Stockholm, Södermanland, Västergötland och Östergötland slutade alla på plus när medlemssiffrorna räknats ihop.

Stockholmsökningen kan förklaras av att några klubbar i Upplandsområdet fick problem och att medlemmarna då sökte sig till närliggande klubbar söderut.

När samarbetet sprack mellan Upplandsklubben Norrtelje GK och Sundsta Säteri valde en del medlemmar att gå vidare till Lisinge GK i samma distrikt.

Andra sökte sig till Tjusta Golfklubb, adress Stockholmsdistriktet, med fortsatt spel på anläggningen Sundsta Säteri. Tjusta, sydost om Arlanda, fick ordentlig påfyllning av medlemsrullorna och ökade med 6 121 netto under året. Och ytterligare en stor mängd Norrteljemedlemmar valde andra lösningar.

När Skepptuna i Uppland gick i konkurs så uppstod även där en rörlighet på medlemssidan.

Sammantaget fick det till följd att Uppland tappade mest av alla distrikt och förlorade 10 814 medlemskap medan Stockholm ökade mest och fick 6 832 nya.

Östergötland ökade näst mest
Den andra stora ökningen bland distrikten stod Östergötland för som blev 2 937 medlemskap rikare. Det kan främst förklaras av att de två klubbarna Bryttsätter och Flemminge totalt ökade med runt 4 500 golfare.

Störst bland golfdistrikten i Sverige i dag är Skåne med 69 klubbar/associationer medan Ångermanland är minst med fem klubbar.

Fotnot: Totalt minskade golfen med 9 011 medlemskap, från 500 412 förra året till dagens 491 401. År 2010 räknades medlemssiffrorna i 490 klubbar/associationer mot 483 i år.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.