Hoppa till innehåll

Sergio nöjd med 67

Sergio Garcia fick under den avslutande rundan tillslut igång puttningen. Sex birdies blev det under dagen, men efter att han hittat vattnet på 17 var segerchanserna definitivt borta. Trots det var den en nöjd Garcia som kom in på 67 slag, totalt tretton under par

Marcus Lindgren

Nordea Masters

Bild 1117007


Datum:
 6-9 juni.

Bana: Stadium Course, Bro Hof Slott, Stockholm.

Prissumma: 1 500 000 euro.

Segrare: Lee Westwood

Slutresultat

– Jag är nöjd. Det var en bra stabil dag, lite synd på slutet bara. Jag visste att jag behövde komma ner på runt -16 för att ha en chans att vinna, så jag försökte vara så aggressiv som möjligt. Men jag kan inte vara besviken på veckan, jag tycker att jag spelade bra, berättar han.

Nästa vecka hägrar spel i US Open för Garcia. Spanjoren, som fortfarande jagar sin första majortitel, säger att han går in i tävlingen med en positiv känsla efter spelet på Bro Hof.

– Jag går definitivt in i US Open med en riktigt bra känsla. Jag ska försöka upprepa det bra spel som jag presterat den här veckan. Jag känner att jag äntligen slår de slag som jag vill slå. Att jag har kontroll och kan skruva bollen som jag vill.

På frågan om vi får se spanjoren i Sverige även nästa år vill han inte ge något definitivt svar, men säger att han trivts under den gångna veckan.

– Vi får se hur det blir. Mycket kan hända på ett år och det är helt enkelt för tidigt att säga än, men jag har haft kul den här veckan.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.