Hoppa till innehåll

Scoreboard blåste ner i sjön

Tredje dagens spel av Humana Challenge avbröts på grund av hårda vindar.En stor resultattavla blåste ner i en sjö och flera träd slets upp ur marken bland annat en stor palm vid nionde green.– Det var helt galet och skönt att ingen skadades, sa ledaren Mark Wilson efter sitt avbrutna varv.

Martin Strömberg

Humana Challenge

Bana: PGA West, Nicklaus Course, Palmer Private och La Quinta, Kalifornien

Fjolårssegrare: Jhonattan Vegas

Prissumma: 5 600 000 dollar

Aktuell ställning

Låga scorer i Kalifornien

Villegas och Toms sköt lågt

TV-tider, Viasat Golf:

Söndag: 22-01

Kommentator: Johan Ryström

Prognoserna talade om hård vind över La Quinta men dagen inleddes ändå nästan kav lugnt. Men när vinden kom så kom den fort och hårt.

– Jag hade spelat nästan nio hål helt utan vind. Men så plötsligt blåste det så hårt att grenar flög omkring och jag såg ett träd falla ute på banan, berättade Wilson.

Wilson hann ändå med att göra ett litet miniryck i täten. Han var fem under för dagen och 21 under par totalt när spelet blåstes av.

Närmast bakom Wilson är Ben Crane som var två under för varvet och ytterligare ett slag bakom finns Zach Johnson, som tyckte att tävlingsledningen gjorde rätt som blåste av spelet.

– Jag har aldrig varit med om den här typen av vindar. Så intensiva och kraftiga byar på så kort tid, sa Johnson angående väderförändringen.

Svenske Carl Pettersson spelade fin golf och när han gjorde eagle på sitt elfte hål för dagen, tvåan på Palmer private, så blev han sex under för dagen och nio under totalt. I vinden tappade han sedan ett slag på korta trean men han är på rätt sida kvalgränsen och kan Carl hålla uppe spelet kan han avancera bra under de hål han har kvar att spela.

PÅ kvällen igår skickade PGA-touren ut personal med motorsågar för att rensa upp ute på banan och man ska göra allt för att lyckas spela klart tävlingen under söndagen.

– Det ser fruktansvärt ut på banan och på La Quinta har det blåst ner en hel del träd, sa Slugger White, vice president i PGA-tourens tävlingssektion.

Väderprognoserna ger i varje fall hopp. Det ska bara blåsa lätta vindar över ett mulet Kalifornien och PGA-touren beslutade ställa in pro am-tävlingen för att tjäna lite tid sista dagen.

– Det kommer att bli väldigt tajt, sa White.

Och snudd på omöjligt, tror ledaren Mark Wilson.

– Jag har gjort mina matteläxor. Jag kan inte förstå hur vi ska hinna spela klart detta imorgon men jag skulle gärna vilja, sa han.

Den andra svensken, Jonas Blixt, hade fyra slag upp till kvalgränsen och fyra hål kvar att spela på söndagen.

Han behöver en blixtrande avslutning för att få spela sista varvet men helt omöjlig är inte uppgiften.

Veteranernas comeback
Vass svenskavslutning i Asien
En stark Elin

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

golfspelare på grön golfbana med berg och insjö i horisonten
Vi spelar en rond med skidskytten Viktor Brandt. Foto: Jens Blixth

En rond med Viktor Brandt

På Frösön blir golfen Viktor Brandts frizon, där det enda som räknas är känslan i slaget och utsikten över Storsjön.

Text: Henrik Lenngren, Foto: Jens Blixth

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Foto: Jacob Sjöman

Mauritius– 180 år av drömgolf

De finns utspridda i olika hörn av världen. Golfdestinationerna som ger oss något utöver det vanliga och som skapats för att förverkliga våra resedrömmar av once in a lifetime-karaktär. Följ med oss till en sådan.

Tung lördag för svenskorna – Nordqvist bäst i blåsten

Madelene Sagström föll kraftigt på ledartavlan, Linn Grant tappade mark och Anna Nordqvist avancerade en plats – en tuff dag i vinden på Royal Porthcawl.

Roger Andersson

Skyfall, vindar och långsamt spel i The Open

Svensson, Söderberg och Stenson redo för en ny lång arbetsdag