En tavla med två golfklädda pojkar avmålade på Musselburgh var uppe på auktionsbordet hos Bonhams i torsdags. Innan försäljningen uppskattades att tavlan var värd mellan 20 000 och 30 000 pund. Men när sista budet var lagt hade priset rusat upp till 85 250 pund, vilket motsvarar 944 570 kronor enligt dagens pundkurs.
Om det är rekord för en golftavla vet inte Bonhams själva, men i alla fall är det en av de högre summorna som inbringats.
Till prisbilden bidrog att målningen från 1809 föreställer världens äldsta bana som fortfarande är i bruk, och som ger en historiskt intressant inblick i hur utrustning och klädsel såg ut. Konstnären William Douglas, född i Fife Skottland, är också en känd miniatyrmålare.
Auktionsfirman är förtegen om den nya ägaren och om det är en privat köpare eller ett företag.
– Köparen kommer kanske att offentliggöra informationen i sinom tid men vi har blivit ombedda att inte göra det. Det jag kan säga är att målningen är kvar i Skottland, säger Andrew Currie på Bonhams till Svensk Golf.