Banfakta rond 3
Total längd: 6 621 meter
Stimptal: 12 fot
Avstånd par 3-hålHål 4: 189 meter
Hål 7: 155 meter
Hål 11: 183 meter
Hål 16: 201 meter
Hål 17: 127 meter
Spelare och publik kommer inte möta några stora förändringar ute på Bro Hof under lördagen. Men vädret, med de hårdaste vindarna hittills i veckan kommer göra det tufft för ledarbollarna.
Så här säger European Tours meteorolog Craig Mroczka om lördagens väderprognos.
– Vi kan nog hålla oss torra idag. Vindarna från nordost kommer öka i styrka och ett lågtryck rör sig upp längs Sveriges östkust idag. Regn kommer börja komma in i området ungefär samtidigt som vi är klara idag (klockan 15.30-16.00, reds anm). Dagens vindar blir troligen de starkaste vi sett hela veckan, särskilt ju längre dagen lider, med vindbyar närmare tolv sekundmeter, säger Craig Mroczka till Svensk Golf.
En av lördagens tidigt startande spelare var engelsmannen Oliver Fisher. Han kom in med 71 slag, ett under par, och var nöjd med det resultatet.
– Det är aldrig lätt. Du kan träffa green och ha en svår putt. Det blåser 1,5-2 klubbors vind just nu också vilket gör det svårt, säger Fisher.
Hur spelades banan idag jämfört med tidigare i veckan?
– Det har varit liknande varje dag. Du kan skjuta en bra score om du lirar bra, men inte riktigt spela safe nånstans. Särskilt på hålen mot slutet är det lätt att göra dubbelbogey om du missar ett slag, säger Fisher.
Ett av Bro Hofs mera nervkittlande hål, det 17:e, spelas dock aningen lättare tredje ronden tycker Fisher.
– Vi har flyttat fram tee något, så det är en rätt kort klubba, säger Tournament Director Mikael Eriksson.
Dagens mått på hål 17 är 127 meter och flaggan står sex meter in på green och sex meter från högersidan.
– Imorgon blir det betydligt tuffare, då står den långt bak till höger, lovar Eriksson med ett leende.
Överlag tycker dock Eriksson att de hittat ett bra sätt att presentera banan och den största förändringen av tees är hål två som spelas drygt tio meter kortare än tidigare ronder.
– Det är en medveten strategi. Vi tycker oss ha hittat de tees vi vill använda oss av när banan ser ut som den gör i år. Kanske är det lite svårare flaggplaceringar idag. Åttan står tufft (lång vänster) och 15:e är lite rolig nere i grytan kort vänster, säger Eriksson.