Hoppa till innehåll

Så funkar nya G30 LS Tec

Som jag nämnde i inlägget om Titleists nya 915 D4-driver så skulle jag bjuda på lite mer info om Pings nya G30 LS Tec-modell, som står för Low Spin Technology. I videon ovan summerar deras chefsdesigner Marty Jertson kärnfullt varför de lanserat den här tredje varianten i G30-familjen och hur den skiljer sig från vanliga … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/sa-funkar-nya-g30-ls-tec/">Continued</a>

Svensk Golf

Som jag nämnde i inlägget om Titleists nya 915 D4-driver så skulle jag bjuda på lite mer info om Pings nya G30 LS Tec-modell, som står för Low Spin Technology. I videon ovan summerar deras chefsdesigner Marty Jertson kärnfullt varför de lanserat den här tredje varianten i G30-familjen och hur den skiljer sig från vanliga G30-drivern.

Prislappen är densamma som övriga G30-drivers (rek 3 295 kronor) och skaftalternativen består av TFC419D, TFC80D samt deras styvare och tyngre varianter Tour 65 och Tour 80.

Undertecknad har haft en chans att testa drivern och för mig gav LS Tec effektivare launchvärden än vanliga G30 med samma skaft, med en dryg grad lägre launch och cirka 500 varv mindre spinn.

Fler som testat, hur upplever ni den? Skriv gärna nån rad nedan eller skicka ett mejl. Alltid intressant att höra!

Bild 1132651
Ping G30-familjen består nu av G30 LST, G30 och G30 SFT.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.