Hoppa till innehåll

Så blev nya styrelsen

En sluten votering avgjorde hur Svenska Golfförbundets styrelse ser ut framöver. Fyra var nominerade - men det fanns bara tre platser. Ordförande Christer Bergfors fick dock förnyat förtroendet.

Karin Klarström

– Kan du låna ut din kavaj till Stefan?

Det är dags för fotografering av styrelsen, och nyvalde Stefan Bengtsson har ingen förbundskavaj. Han får dock låna en, och den nya styrelsen ska porträtteras enligt årlig tradition.

En som kommer att saknas på bilden är Guy Eriksson. Efter en sluten votering på golfförbundets högsta beslutande organ, Förbundsmötet, stod det klart att Eriksson inte fått tillräckligt många röster för att sitta kvar.

Bild 1120627

Men Stefan Bengtsson (bilden) fick alltså förtroendet att kliva in som ny ledamot. Där sitter också Kristina Carlo och Kerstin Rydström, som också fick tillräckligt med röster i den slutna voteringen när fyra föreslagna namn skulle bli tre. Valda sedan tidigare är Bruno Hedlund, Maivor Isaksson och Anders Sjögren.

Idrottsfrågan och mediafrågan. Det är med denna kompetens i ryggen som Bengtsson nu tar klivet in. Han har suttit som ordförande för Stockholms golfdistrikt, men kommer att lämna det gamla uppdraget för att fokusera på det nya.

– Det här känns väldigt hedrande. Det är ju det finaste uppdraget man kan ha i golfen, att sitta i Förbundsstyrelsen och jag tror jag har en hel del att bidra med, säger Bengtsson.

Bengtsson jobbar som vd för Hockeyallsvenskan och har lång erfarenhet av olika uppdrag inom idrotten, både ideellt och professionellt. Han har dessutom jobbat intensivt med att få till en golfbana söder om Stockholm, och är delägare i bolaget Huddinge Golf AB. Huddinge golfklubb är bildat, och det är nu en fråga om markägande.

– Jag har jobbat med det här i tio år nu. Men det ser lovande ut, och jag tror det kan bli en lösning i markfrågan i år, säger han.

Vilka frågor är viktigast att driva just nu inom golfen?
– Det är viktigt att vi lyckas vända oss till en yngre publik och återskapa en positiv mediabild av golfen. Vi har jobbat mycket med det i hockeyallsvenskan och det är viktigt att vi gör det för golfen också. Det kan handla om att bli mer aktiva i sociala medier, men generellt att blir synligare medialt, säger han.

Han har tidigare jobbat som journalist på SR och SVT, och har också en bakgrund inom PR-branschen. När det gäller det ideella arbetet inom golfen är han väl bekant med de stora frågorna och står helt och fullt bakom den verksamhetsinriktning som Förbundsstyrelsen föreslagit och som också röstades igenom på Förbundsmötet.

Det har varit en mer turbulent uppvärmning inför Förbundsmötet än vanligt vis. Redan för några månader sedan stod det klart att Valberedningen ville se en ny ordförande för Svenska Golfförbundet, Barsebäcks styrelseledamot Anders Danielsson föreslogs ta över efter Christer Bergfors. Danielsson hoppade dock av, en dryg månad före mötet, och inför Förbundsmötet fanns ingen formell kandidat till ordförandeposten. Men när sex golfdistrikt vid sittande möte nominerade Christer Bergfors till omval så fanns det till sist en kandidat till posten.

Bergfors fick förnyat förtroende utan diskussion och sitter alltså kvar på högsta posten ytterligare ett år.

– Jag tycker inte att mitt mandat är försvagat. Jag känner att jag har ett kraftigt stöd därute, trots att valberedningen hade lagt ett annat förslag, sa Bergfors efter mötet.

Efter turbulensen kring ordförandefrågan valde valberedningens ordförande Anders Eriksson att inte ställa upp för omval. Den övriga valberedningen fick dock fortsatt förtroende i en sluten votering, trots att de sittande ledamöterna utmanades av nominerade Ann Durlow. I den slutna voteringen var det sittande Asta Holm och Leif Burwall som fick flest röster.

Ny ordförande i valberedningen blev Christer Nilsson från Ekarnas GK.

En nyhet för valberedningen är att Förbundsstyrelsen bestämt att ingen i FS kan sitta på dubbla förtroendestolar, och att valberedningen ska tänka på detta när de rekryterar i framtiden. Som en konsekvens av detta meddelade Bergfors att han lämnar sitt styrelseuppdrag i Vasatorp GK.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.