Hoppa till innehåll

”Rummys” andra raka

Trots attacker från Mikko Ilonen darrade aldrig Brett Rumford på manschetten och kunde spela hem segern i Volvo China Open i övertygande stil. Vinsten är Rumfords andra raka på Europatouren.

Marcus Lindgren

Fakta

Bild 1120765

Segrare: Brett Rumford (-16)

Datum: 2-5 maj

Bana: Binhai Lake GC

Prissumma: RMB 20,000,000

Slutresultat

Relaterat:

Rond 1:
Derksen åter i form 

Rond2:Fin finsk fredag 

Rond 3:Rumford nära dubbeln 

Fram till förra veckan hade det passerat nästan sex långa år och hela 121 tourtävlingar sedan Brett Rumfords senaste triumf på touren. Men de två senaste veckorna har den storspelande australiensaren lagt två nya ET-segrar till meritlistan, spelat in mer prispengar än vad han sammanlagt gjort under sina två senaste säsonger och därmed tagit sig förbi Sergio Garcia för att nå förstaplatsen på Race to Dubai-rankingen. Med tanke på detta var det inte helt överraskande en smått överväldigad Brett Rumford som mötte pressen efter segervarvet.

– Jag helt mållös just nu, berättade en tagen Rumford efter att ha hålat ut med tävlingens sista par. Det känns helt overkligt. Detta är första gången som jag har spelat en tävling veckan efter en seger så jag är mer än nöjd. Men just nu är det är svårt att riktigt förstå vad som faktiskt har hänt.

Med 18 hål kvar att spela hade den formstarke 35-åringen skaffat sig en enslagsledning över den behärskade finländaren Mikko Ilonen. Efter att ”Rummy” spelat de första nio i imponerande stil och utökat ledningen till tre slag jobbade dock finländaren sig tillbaka till ett slags marginal. Då kom det australiensiska rycket som skulle leda hela vägen till seger, och det var det fortsatt fina närspelet som skulle fälla avgörandet. En makalös pitch på hål 12 och en birdie följdes av en nästan 14 meter lång sänkt birdieputt på hål 13. När sedan Rumford rullade i en ännu längre birdieputt på hål 14 samtidigt som Ilonen tappade slag spikades kistan igen ordentligt och trots två bogeys in mot mål blev det tillslut en vinstmarginal på fyra slag.

Med vinsten i Volvo China Open erhåller Brett Rumford en inbjudan till Volvo World Match Play Championship, som spelas i Bulgarien i mitten av maj, där han med tanke på den senaste tidens form lär ha många ögon på sig.

Edfors spelade upp sig
Trots hela nio startande svenskar var det ingen som hade spelet som krävdes för att ställa till oreda i toppen. Det största blågula glädjeämnet blir Johan Edfors delade 24:e placering. Edfors slutar tävlingen på totalt -3, tre slag före Alexander Norén och Kristoffer Broberg.

PGA: Karlsson smyger närmre
LPGA: Kerr rusar mot seger
ECCO Tour: Kennegård dominerade

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.