Så fungerar poängsystemet:
Albatross: 8 poäng
Eagle: 5 poäng
Birdie: 2 poäng
Par: 0 poäng
Bogey: -1 poäng
Dubbelbogey och uppåt: -3 poäng
Reno-Tahoe Open

Datum: 1-4 augusti
Spelplats: Montreux G&CC, Reno, Nevada
Regerande mästare: J.J. Henry
Prissumma: $3,000,000
Relaterat:
Rond 1:Annorlunda spelform i Nevada
TV-tider

Fredag: Från 00:30
Lördag: Från 00:30
Söndag: Från 01:00
Formatet modifierad poängbogey gör att det kan svänga snabbt på ledartavlan. Detta fick gårdagsledaren Josh Teater erfara då han under fredagen inte alls fick igång spelet och istället fick se sig passerad av en spurtande Andres Romero. För trots en dubbelbogey på hål 1 och tre minuspoäng kunde argentinaren med en rad birdies på banans mitt avancera ordentligt i fältet för att parkera på ledartavlans översta plats.
– Jag gick -8 idag och har nu satt mig i en riktigt bra position, kommenterade Romero på den efterföljande presskonferensen. Idag var det en väldigt bra dag, jag spelade riktigt bra även om jag gjorde några misstag.
Det blev totalt 9 birdies under dagen för Romero vars rond slutade med 14 poäng. Argentinaren har nu samlat ihop 22 poäng sammanlagt.
– Det här poängsystemet fungerar bra för mig, säger han. Förra veckan gjorde jag 22 birdies och två eagles och om du kan prestera sådan golf här så blir det väldigt mycket poäng.
Romero leder tävlingen med ett poäng före Gary Woodland som under fredagen cementerade sin andraplats. Australiensarna Stuart Appleby och Rod Pampling jagar även de den ledande argentinaren, duon har precis som sydkoreanen Charlie Wi 19 poäng inför helgens spel.
För svensk del har veckans tävling hittills inte varit någon någon succéhistoria. Av de tre spelare som kom till Reno missar två, Jesper Parnevik och Henrik Norlander, kvalgränsen och får därmed nöja sig med två spelade varv i tävlingen. Nu står det blågula hoppet till Robert Karlsson, svensken är dock en bra bit från ledningen med sina 10 poäng och behöver nu en samling birdies och eagles för att avancera mot toppen i Reno-Tahoe Open.