Hoppa till innehåll

Rocklegend på besök

Kort efter att hans privatjet landat på svensk mark befann sig Alice Cooper på Östersund-Frösö GK:s första tee. Efter uppladdningen på banan genomförde rocklegendaren en bejublad konsert inne i Östersund.

Marcus Lindgren

Golfbitne Alice Cooper missar sällan en chans att pegga upp för en runda. När amerikanen nyligen besökte Sverige för en spelning på Storsjöyran valde han att i sällskap med sin gitarrist ladda upp på Östersund-Frösö GK strax intill flygplatsen.

– Den lokala tidningen hade gjort en intervju med honom och då hade han frågat om det fanns någon bra golfbana i närheten. Han valde att spela vår bana trots att han först var något skeptisk mot att spela golf så nära flygplatsen – men det här är ju inte Los Angeles direkt, skrattar Pierre Olausson, VD på klubben.

Trots att Cooper är van vid att svinga klubborna på betydligt sydligare breddgrader ska han ha varit imponerad av kvaliteten på den svenska banan. Enligt uppgift ska han till och med ha återplacerat sina torvor vilket gitarristen Ryan hävdar tillhör ovanligheterna.

– Han var imponerad av banan och klubbens gästvänlighet. Det var några golfare som kände igen honom och kom fram och pratade. Alice var oerhört trevlig, han skrev autografer till alla och ställde upp på bild, säger Olausson.

Den kompetenta golfaren Cooper fick dock inte möjlighet att avsluta rundan då soundcheck inne i stan kallade.

– Efter lite tjat så var han tvungen att åka dit. Men han skrev par på tre sista hålen och då blev resultatet 77 slag. Senare på kvällen gjorde han en grym spelning, man kan lugnt säga att han fortfarande är en riktig hårding, avslutar Olausson.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

golfspelare på grön golfbana med berg och insjö i horisonten
Vi spelar en rond med skidskytten Viktor Brandt. Foto: Jens Blixth

En rond med Viktor Brandt

På Frösön blir golfen Viktor Brandts frizon, där det enda som räknas är känslan i slaget och utsikten över Storsjön.

Text: Henrik Lenngren, Foto: Jens Blixth

Fem spaningar från Åberg och lag Europas tisdag på Bethpage

Vilken president har spelat golf med Alex Norén i New York och hur sköter sig hemmafansen? Vi reder ut.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Besök på en försvunnen bana

Sakta men säkert håller naturen på att ta tillbaka marken där Sturup Park tidigare låg. Bortom resterna av gamla golfhål framträder en berättelse om stora ambitioner och brustna drömmar.

Ola Liljedahl