Golfbitne Alice Cooper missar sällan en chans att pegga upp för en runda. När amerikanen nyligen besökte Sverige för en spelning på Storsjöyran valde han att i sällskap med sin gitarrist ladda upp på Östersund-Frösö GK strax intill flygplatsen.
– Den lokala tidningen hade gjort en intervju med honom och då hade han frågat om det fanns någon bra golfbana i närheten. Han valde att spela vår bana trots att han först var något skeptisk mot att spela golf så nära flygplatsen – men det här är ju inte Los Angeles direkt, skrattar Pierre Olausson, VD på klubben.
Trots att Cooper är van vid att svinga klubborna på betydligt sydligare breddgrader ska han ha varit imponerad av kvaliteten på den svenska banan. Enligt uppgift ska han till och med ha återplacerat sina torvor vilket gitarristen Ryan hävdar tillhör ovanligheterna.
– Han var imponerad av banan och klubbens gästvänlighet. Det var några golfare som kände igen honom och kom fram och pratade. Alice var oerhört trevlig, han skrev autografer till alla och ställde upp på bild, säger Olausson.
Den kompetenta golfaren Cooper fick dock inte möjlighet att avsluta rundan då soundcheck inne i stan kallade.
– Efter lite tjat så var han tvungen att åka dit. Men han skrev par på tre sista hålen och då blev resultatet 77 slag. Senare på kvällen gjorde han en grym spelning, man kan lugnt säga att han fortfarande är en riktig hårding, avslutar Olausson.