Inför avslutningen på Royal Park I Roveri utanför Turin låg Fasth tvåa, bara två slag bakom engelsmannen Robert Rock. Men trots en bogeyfri avslutning (69) lyckades svensken aldrig riktigt gå i clinch med spelpartnern Rock, som till slut var fyra slag före Fasth.
– Lite synd. Hade jag bara spelat som jag gjorde de tre första dagarna så hade jag nog haft bra chans idag. Det blev en arbetsam dag och absolut inte vad jag hoppats på inför dagen.
Vad var det som inte stämde idag?
– Från hål sex och framåt gick nästan alla slag vänster av någon anledning. Jag har ingen järnkoll varför men jag lyckades inte riktigt lösa det på banan idag. Det var ändå bra jobbat och en bogeyfri 69:a är aldrig kasst.
För Michael Jonzon blev det däremot en vass avslutning. Hans 65:a var avslutningsdagens näst bästa rond och Jonzon fick äntligen inkassera en topp tio-placering.
– Jag spelade riktigt bra och fick dessutom i lite sköna puttar. Med lite flyt kunde jag fått i ett par till på slutet men jag är mycket nöjd totalt sett, säger Jonzon.
Du vann 2009 i Spanien, vad har hänt sedan dess?
– Förra året blev en väldig besvikelse utan att jag kan säga direkt varför det blev så. Generellt tycker jag att jag helt enkelt scorar dåligt i förhållande till spelet. Det läcker lite slag runt greenerna men ofta känns spelat bra.
Vad kan sjätteplatsen här betyda?
– Det känns uppåt men det här spelet är så upp och ner och det är alltid svårt att veta vad som ska hända. Jag har jobbat mycket mentalt och tycker att jag har fått ett jämnare spel och jag hoppas att det ska synas mer framöver.
På delad andra plats, slaget bakom Rock, kom dansken Thorbjörn Olesen och engelsmannen Gary Boyd. Olesen avslutade med en blixtrande 62:a och avancerade från nedre halvan nästan ända fram
Fredrik Andersson Hed gjorde ett klart godkänt försvar av sin titel från ifjol och han slutade på en delad 15:e plats efter en finfin 66:a sista dagen.