Hoppa till innehåll

Robban på rätt väg

Han har varit nere i gruvan och vänt.Nu ser Robert Karlsson ljuset i tunneln men det har kostat svett och timmar att bygga upp självförtroendet igen.

Martin Strömberg

Han har elva segrar på Europatouren och mängder av framgångar. Men Robert Karlsson är ett levande bevis på att ingen är immun mot de krav och spänningar som golf kan sätta på människor, proffs som amatörer.

För ett drygt år sedan drog han sig ur The Open på grund av att han helt enkelt hade problem att sätta igång svingen.

– Det har tagit lång tid att komma tillbaks men jag har jobbat hårt och det är på gång även om det inte synts över fyra varv i scorekortet än, säger en optimistisk Robert Karlsson.

Den här veckan spelar han för sina rättigheter på PGA-touren då web.com Tour Championship spelas i Florida. Han ligger en bra bit från de 25 som får bonuskorten och han vet inte ens själv vad han behöver göra sista tävlingen för att nå dit.

– Faktiskt ingen aning och det spelar inte så stor roll. Spelar jag tillräckligt bra så lyckas jag och gör jag inte det så har jag inget där att göra, så enkelt är det.

Vad har du för alternativ om du inte får rättigheterna på PGA-touren?

– Det finns egentligen två alternativ. Antingen stannar jag här och spelar så mycket jag kan. Eller så spelar jag en del på Europatouren och en del på web.com. Jag har egentligen inte kollat eller funderat så mycket på det heller utan tar det om det blir aktuellt. Det kommer att fungera oavsett och jag är inte så orolig för det. Spelar jag bra nästa år så kommer det att bli bra.

Vad har varit det jobbigaste under tiden efter The Open?

– Att få upp självförtroendet, helt klart. Tekniskt känns det bra och jag slår bollen periodvis mycket bra men att tro på det på riktigt kan vara svårt.

Vilka har du omkring dig?

– Jag jobbar fortfarande med Mark Blackburn och sedan en tid kör jag mentalt med Gio Valiente, som bland annat jobbar med Justin Rose. Det är ett bra team.

Följde du Henrik under slutet av FedEx-cup?

– Ja, otroligt inspirerande och imponerande. Det lyfter mig också och förmodlige alla andra svenskar också. Det brukar bli så.

En avslappnad Robert Karlsson går in i sista chansen det här året. Men han lovar att han kommer tillbaks när man minst anar det.

– Det är på gång men jag hade gärna haft två månader till på mig just nu, säger han och skrattar.

Daniel Chopra är den enda av de fyra deltagande svenskarna som har sitt kort klart då han slutade 21:a efter den ordinarie säsongen. Karlsson, Henrik Norlander och Richard S Johnson måste göra bra resultat i tourfinalen för att nå ett kort.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.