ET-fakta

Speldatum: 10-13 februari 2011
Spelplats: Emirates Golf Club, Dubai
Prissumma: 2,5 miljoner us dollar
Startfält & starttider
Aktuell ställning
Race to Dubai Ranking
Tidigare artiklarStjärnmöte i Dubai
Med världsrankingens tre första namn i samma grupp var det självklart vart uppmärksamheten var riktad på Emirates GC. Men det var varken Lee Westwood (69), Martin Kaymer (69) eller Tiger Woods (71) som stod i centrum vid dagens slut.
Det var i stället den tidigt startande nordirländaren Rory McIlroy som kunde smyga under radarn och med en stilig 65-rond (åtta birdies och en bogey) sätta en ouppnåelig ribba för motståndarna.
21-åringen från Holywood, som vann den prestigefyllda Dubai-titeln 2009, har ryckt till sig två slags ledning före spanjoren Sergio Garcia och sydafrikanen Thomas Aiken.
McIlroy har i sina fem senaste tävlingar placeringsraden 5-6-5-4-2. Frånsett en treputt på sjuan, korthålet, var hans torsdagsrond i det närmaste felfri.
– Jag vill tro att jag är en bättre golfspelare idag än när jag vann här för två år sedan. Jag är definitivt mer erfaren och en mer komplett spelare, sa McIlroy på presskonferensen.
– Det enda jag fokuserar på är att försöka slå bra golfslag. Inte bara de kommande tre dagarna utan de närmaste tolv månaderna.
McIlroy förtjänade sin plats i rampljuset men han lär få jobba hårt för att få behålla den. Det finns ett koppel hungriga världsstjärnor som jagar.
Topp 3-gänget är visserligen några slag efter men fortfarande i hög grad med i matchen. Även Tiger Woods.
Amerikanen må vara långt från gammal mästarklass, men med en magnifik eagle från en och en halv meter på sista hålet räddade han sin dag. Och sitt hopp inför fortsättningen. Tiger är sex slag efter McIlroy men lär inte ge sig utan kamp.
Lovande svensk start
Flera svenskar öppnade tävlingen starkt. Peter Hanson tycks ha hämtat sig snabbt efter förra veckans mindre lyckade insats i Qatar och noterade en 69:a med mersmak. Flera puttar strök hålkanterna.
Fredrik Andersson Hed hade en ståtlig avslutning med birdie-eagle och kunde lämna 18:e green glad som en speleman. Den vassa finishen tog i ett huj upp hallänningen från en plats runt kvalstrecket till en delad tionde plats, samma placering som Hanson.
Även Johan Edfors och Rikard Karlberg, båda 70, har bra utgångslägen. Det har också Michael Jonzon och Niclas Fasth (71), liksom Peter Hedblom (72).
Men bakom Gävle-Peter är det ett stort hopp ner till övriga blågula flaggor i resultatlistan. Henrik Stenson fortsätter att famla i mörker, nu även på sin hemmabana. En dyster 77:a placerar Stenson så långt ner som på 124:e plats. Det krävs något alldeles extra under fredagen om det ska bli något spel i helgen för den spelare som under åren skämt bort oss med så många fina insatser i den här delen av världen.