Hoppa till innehåll

Rekordens dag i AT&T

Ricky Fowler och Nick Watney delar ledningen men det finns ett helt gäng spelare som jagar segern när AT&T National går mot sitt avgörande.

Jörgen Ohlson

AT&T National

Datum: 30 juni-3 juli
Bana: Aronimink Golf Club, Newton Square, PA
Prispott: 6,2 miljoner dollar
Vinnare: Justin Rose (2010)

Startfält
Starttider
Aktuell ställning
FedEx Cup Ranking

Tidigare artiklarWilliams lyfter Scott
Choi i topp efter 64:a

K.J. Chois färska banrekord (64) från i fredags fick sig åtskilliga törnar denna lördag på Aronimink Golf Club.

40 av 76 spelare gick under 70 slag, 14 hade 66 eller bättre och allra bäst gick Nick Watney som spikade det nya banrekordet till 62.

Watney är i sammandraget nio under par och delar ledningen med sin unge landsman Rickie Fowler, som gjorde sex birdies på sina första tio hål och kom in med en 64:a. Ensam trea, ett slag efter de två amerikanerna, är koreanen K.J Choi som noterade en 69-rond.

Carl Pettersson, ende svensken i tävlingen, hade 70 slag för andra dagen i rad. Med +3 i sammandraget ligger han på en blygsam 60:e plats.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Klar fördel USA

USA gjorde ett ryck under den långa regniga lördagen i Melbourne och leder med 13-9 inför de tolv avslutande singelmatcherna i Presidents Cup.

Jörgen Ohlson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Adam Scott ny ledare

Adam Scott övertog ledningen och Fredrik Jacobson klättrade till delad tionde plats den andra dagen av Tour Championship i Atlanta.

Jörgen Ohlson

Watney ny världstia

Nick Watney övertog ledningen på FedEx Cup-listan och klättrade till en topp 10-plats på världsrankingen när han efter en stark finalrond vann AT&T National med två slag före K.J. Choi.

Jörgen Ohlson

Choi i topp efter 64:a

Sydkoreanen K.J. Choi slog till med en 64-rond andra dagen och skaffade sig en tvåslagsledning inför helgen i AT&T National. Carl Pettersson tog sig vidare med viss möda.

Jörgen Ohlson

K.J. vann TPChoi

Säsongens femte major avgjordes på det ökända 17:e hålet i ett särspel mellan K.J. Choi och David Toms. Koreanen vann TPC. Peter Hanson blev bäste svensk.

CM Hellsten