Hoppa till innehåll

Pron fuskade – tycker RIN

Den PGA-pro som anmäldes för fusk vid tävling 2009 är skyldig. Det anser Riksidrottsnämnden efter att ha prövat fallet som överklagades tidigare i somras. Pron själv står fast vid att han är oskyldig.- Det är hemskt att man inte kan överklaga det här, säger han.

Karin Klarström

I juli dömdes den svenske PGA-pron till avstängning för att enligt domen ha fuskat under en tävling 2009. Juridiska nämnden trodde på anmälarna och pron valde då att överklaga ärendet till högsta instans, Riksidrottsnämnden. Nu har sista ordet sagts. Pron har fuskat, anser även RIN, och fastställer därmed Juridiska nämndens beslut.

– Jag saknar ord. Det är hemskt att bli stämplad som fuskare när man är oskyldig. Folk får tycka vad de vill, den enda som vet vad som hänt är jag, säger den dömde pron till Svensk Golf.

Det var vid en tävling 2009 som motspelare ansåg att pron spelat på fel boll, och anmälde honom för detta (se separat artikel, länk till höger). Han friades av tävlingsledningen på plats och senare av distriktets juridiska kommitté. Men både Svenska Golfförbundets juridiska nämnd och nu också Riksidrottsnämnden anser det bevisat att pron är skyldig.

– Jag har bra stöd från klubben, och har berättat för de juniorer jag tränar om vad som har hänt. Jag jobbar vidare och har inga tankar på annat, säger han.

I och med Riksidrottsnämndens beslut är ärendet avslutat, det finns ingen högre instans att vända sig till i den här typen av fall, vilket den dömde pron anser förkastligt.

–  Det är hemskt att man inte kan överklaga. Det borde finnas en chans för den som dömts att få en ny prövning.

Även om RIN är sista instansen finns det dock en teoretisk möjlighet att få frågan prövad igen. Det krävs dock att det kommer fram helt ny bevisning, som inte varit känd tidigare, och som anses kunna antingen fria eller mildra straffet för den dömde. Frågan om överprövning hanteras också av Riksidrottsnämnden, men RIN kan skicka hanteringen av ärendet till en annan instans, exempelvis juridiska nämnden.

Svenska Golfförbundets juridiska nämnd hanterar årligen en rad ärenden om  bland annat fusk, och farligt spel, men även klubbärenden om uteslutning etc. Under 2009 handlade sju av 18 fall om fusk. Det är däremot väldigt ovanligt att golfärenden hamnar i Riksidrottsnämnden.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.