Hoppa till innehåll

Proffs stängs av för fusk

En svensk proffsspelare stängs av i ett år och tre månader för fusk. Spelaren har enligt ett beslut i SGF:s juridiska nämnd ändrat i scorekortet i samband med en tävling. Spelaren förnekar fusk.

Karin Klarström

Det var vid en tävling i Danmark i somras som fusket inträffade. Den fyra ronder långa tävlingen var uppdelad, där två ronder spelades i pro am-format och de två sista ronderna enbart spelades av proffsen.

Under andra ronden ska det svenska proffset ha ändrat en siffra i sitt scorekort, efter att han tagit emot det av sin markör, innan han sedan lämnade in det till tävlingsarrangören.

Markören å sin sida hade bråttom därifrån och hade ingen aning om att scoren var ändrad förrän han såg det på nätet, då han ville uppdatera sig om hur det hade gått i tävlingen.

Markören såg då att proffset registrerat en trea på det åttonde hålet, i stället för de fem slag som markören mindes att proffset hade behövt. När han såg detta kontaktade han tävlingsledningen och påtalade felet. Tävlingsledaren kontaktade då proffset, samt en tredje spelare i bollen, för att ta reda på vad som hade hänt.

Den svenske spelaren stod fast vid att han hålat i på tre slag och att hålet spelats på ett annat sätt än markören gjorde gällande. Markören och den tredje spelaren gav dock en samstämmig bild av hål åtta och att proffset hålat i på fem slag. Vid en närmare titt på scorekortet visade det sig att den trea som var inskriven på det åttonde hålet var inringad, intill en annan nu överstruken siffra. Ingen av de andra siffrorna var inringade.

Enligt juridiska nämnden finns det ingen anledning för de båda medspelande amatörerna att oriktigt beskylla proffset för fusk, eftersom de hade allt att vinna på proffsets lägre score. Därför anser nämnden att dessa vittnen är trovärdiga. Nämnden anser också att det är ytterst osannolikt att markören på detta hål skulle ha markerat scoren på ett annat sätt, och drar därmed slutsatsen att proffsspelaren själv har ändrat scoren innan han lämnade in kortet.

”Att på sitt scorekort redovisa ett färre antal slag än vad man uppnått genom eget spel strider mot en av golfsportens mest grundläggande regel. Den förseelse spelaren har gjort sig skyldig till ska därför bedömas som grov och någon annan påföljd än avstängning kan inte komma på fråga”, skriver juridiska nämnden i sitt beslut.

Spelaren döms till ett år och tre månaders avstängning från tävlingsspel. Avstängningen gäller däremot inte träningsspel på banan, uppvisning eller andra jobb inom golfen. Domen kan överklagas senast den 29 november.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.