Hoppa till innehåll

Proffs hoppas på fler USA-tävlingar

13 av 27 tävlingar på LPGA-schemat spelas utanför USA:s gränser. Det tycker svenska proffset Maria Hjorth är synd, och hoppas att touren kan säkra fler tävlingar på hemmaplan framöver.- Det är inte lätt att vara borta så länge när man har familj hemma, säger hon.

Karin Klarström

Läs också

LPGA får fler tävlingar Touren ökar med fyra stopp jämfört med fjolåret

Som Svensk Golf berättat tidigare släpptes LPGA:s schema för 2012 tidigare i veckan. För första gången på några år ökar antalet tävlingar, efter att touren ha kämpat i motvind. I år är det 27 tävlingar på schemat, mot fjolårets 23. Det är bra, tycker svenska LPGA-proffset Maria Hjorth. Men samtidigt gör hon tummen ned för utvecklingen.

– Jag tycker det har blivit bättre, men på grund av den dåliga ekonomin så får vi tyvärr så många tävlingar utanför USA. Det är inte lätt att resa och vara borta så långa stunder när man har familj hemma, säger hon till Svensk Golf. 

Av årets 27 tävlingar spelas 13 utanför USA:s gränser, tre av dem förvisso i grannländerna Kanada och Mexiko. Men åtta av tävlingarna kräver resor till Asien och Australien om spelarna vill vara med. Det tar på krafterna, speciellt om man som Hjorth har en liten dotter hemma i Florida.

Några av nyheterna på programmet är att LPGA reser till Australien i början av säsongen, och dessutom blir det återigen en stopp på Hawaii. Däremot finns ingen lagtävling på schemat, vilket Hjorth saknar. Inte heller Ladies European Tour kan bjuda på en sådan under 2012, sedan European Nations Cup strukits på programmet. I nuläget ser det ut som att spelarna helt enkelt får vänta till Solheim Cup 2013 för att teama upp sig.

Vad är viktigast för LPGA-ledningen att ta tag i framöver, tycker du?
– De behöver hitta fler sponsorer för att få fler tävlingar i USA. Dessutom behöver de marknadsföra touren på rätt sätt och ta vara på de unga amerikanska tjejerna.

När det gäller marknadsföringen hemma i USA hoppas ”Mimmi” att en spelare som nykomlingen, 16-åriga Lexi Thompson, lyckas bra under sitt rookieår. Det skulle få amerikansk media att flytta upp LPGA-bevakningen på priolistan, vilket i sin tur skulle kunna leda till ökat intresse från potentiella sponsorer.

LPGA får fler tävlingar

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.