Återstående tv-tider
Fredag: 19.00-01.00 (Viasat Golf)
Lördag: 20.00-01.00 (Viasat Golf)
Söndag: 20.00-01.00 (Viasat Golf)

The Players Championship
Datum: 10-13 maj
Spelplats: TPC Sawgrass, Ponte Vedra Beach, Florida
Prissumma: 9 500 000 dollar
Titelförsvarare: K.J. Choi (-13)
LÄS MER
Svenska resultat
28) Robert Karlsson, -2
37) Carl Pettersson, Henrik Stenson och Fredrik Jacobson, -1
78) Peter Hanson, +1
Spanien 2008, Sverige 2009, Sydafrika 2010, Sydkorea 2011.
The Players Championship och lirare från S-länder är uppenbarligen en god ekvation.
Blir det Storbritanniens tur 2012? Det skulle åtminstone Ian Poulter inte ha någonting emot. 27:an på världsrankingen attackerade de gula flaggtygen och rullade i åtta birdies på vägen från första tee till klubbhuset.
Med 65 slag snodde han åt sig delad ledning.
– Definitivt en av de tio bästa ronderna jag någonsin presterat. Faktum är att det kunde ha blivit en ännu lägre score, om jag tagit tillvara på chanserna jag hade första nio hålen, kommenterade Poulter, som grundlade sin finfina score med fyra raka birdies på hål 10-13.
Nu tar han upp jakten på den eftertraktade vinstcheck som skulle fylla på bankkontot med 1,7 miljoner dollar.
Även Martin Laird bokfördes för -7. Skotten presenterade en fläckfri rond och var den enda som kunde signera ett bogeyfritt kort. Tilsammans med Poulter delar han ledningen.
Blake Adams är i dagsläget ensam trea på sex under par.
Karlsson delad 28:a
I det starka startfältet återfinns fem blågula lirare. Henrik Stenson, som vann tävlingsupplagan på ett övertygande sätt 2009, fick en smakstart och fick äran att konstruera en snögubbe efter tre raka birdies i scorekortet. Därefter hamnade det bogeygrus i maskineriet och Stenson fick till slut nöja sig med en 71:a (-1) – samma resultat som Fredrik Jacobson och Carl Pettersson.
Robert Karlsson och Peter Hanson parades ihop i samma boll, och följdes länge åt under rondens gång. Hanson, som under veckan dragits med influensa, tappade dock mark mot slutet och gick de sista fem hålen på +4. Han noterade 73 slag.
Robert Karlsson bibehöll däremot stabiliteten och var med sin 70-rond bäste svensk på delad 28:e plats.
För prominenta spelare som Hunter Mahan, Tiger Woods och Ernie Els (alla +2) krävs en uppryckning om de ska få jobba för brödfödan i helgen.