Sturup Park Masters

Speldatum: 9-11 juni
Spelplats: Sturup Park GK
Prispengar: 450 000 kr
– När jag gick in i det här ville jag göra det ordentligt. Jag stöttar prispotten med 50 000 kronor. Det kan jag göra tack vare att jag har en hel del bra år bakom mig, säger Peter Hanson, som själv spelar sin egen tävling på Nordea Tour, veckan före US Open.
– Det är självklart att jag vill spela min egen tävling även om programmet är späckat i år igen.
Men den här gången är inte seger kanske det allra viktigaste målet:
– Visst, det är alltid roligt att vinna. Men den här tävlingen står inte högst på min prioriteringslista. Att vinna en major vore däremot en riktig höjdare.
Peter Hanson är nummer två av svenskarna på världsrankingen och direktkvalificerad till de stora tävlingarna och pengarna.
– Jag har kommit långt tack vara mitt spel på den svenska touren. Jag spelade Telia Tour, som den hetta då, under fyra år. Det är en väldigt bra golfutbildning och ger bra förberedelse för livet som proffs.
Peter Hanson har själv bjudit in sex unga killar till Sturup Masters. ”Peters Pågar” är den här gången hela det svenska pojklandslaget som ska spela EM i Prag i juli.
– Idén är ju att hjälpa tourspelarna och låta det här bli en språngbräda ut i Europa. Därför är det bra att gå ner i åldrarna. Tittar man på världseliten i dag är många väldigt unga när det kommer fram, fortsätter Peter, som utlovar en träningsvecka i USA till den bäste amatören i tävlingen.
Efter Sturup Masters åker Peter redan på söndag över till USA för US-Open. Sedan är det fyra tävlingar på raken med British Open och Nordea Masters som höjdpunkterna innan en välbehövlig vilovecka.
– Det känns som jag steg för steg närmar mig de allra bästa i världen och ser verkligen fram emot den här tävlingsperioden. Bitarna börja falla på plats och all den träning jag lagt ner verkar ge utdelning, slutar Peter, som ändå menar att han måsta ha en riktigt bra vecka och lite flyt för att kunna vinna en major.
Bildtext: