TV-tider

Torsdag: 11.30 – 19.30
Fredag: 11.30 – 19.30
Lördag: 10.30 – 20.30
Söndag: 10.30 – 20.30
Alla tider avser Viasat Golf
Aberdeen Asset Management Scottish Open

Speldatum: 11 – 14 juli
Bana: Castle Stuart Golf Links
Prispengar: 3 miljoner pund
Titelförsvarare: Jeev Milkha Singh
Startfält
Starttider
Race to Dubai ställning
Aktuell ställning
Läs också:
Förmiddagen bjöd på perfekta förhållanden på Castle Stuartbanan. Och det tog spelarna vara på. På eftermiddagen blåste det upp och det blev svårare att få till de riktigt låga scorerna.
Det är dubbelt engelskt i topp. Leder gör John Parry som gick runt på 64 slag. Han är ett slag före landsmannen Simon Khan. Parry vann på touren 2010 men blev sedan av med sitt kort och tvingades kvala sig tillbaka till touren förra året. Ett kval som han vann. Men det blev ingen bra start på årets säsong heller. Han missade sju raka kvalgränser i början på säsongen men har visat att formen är på väg.
– Jag har spelat bättre det senaste. Vändningen kom när jag lyckades kvala in till US Open (han slutade 26:a). Det är den svåraste tävlingen på året. Man vet att om man kan spela bra där, kan man spela bra var som helst. Det är bra för självförtroendet, sa ledaren till tourens hemsida.
Bakom finns sju spelare som är sex under par. Bland dem finns främste nordbo, finske Mikko Ilonen och Phil Mickelson. Mickelson brukar trivas i Scottish Open. Han var med i toppen fram till den sista rundan förra året. Men han brukar ha svårare i British Open. Undantaget när han var tvåa efter Darren Clarke 2011.
Svenskarna kunde inte hänga med i toppen på den första rundan. Bäste svensk är nu Johan Edfors som delar 45:e plats, tre under par. Ett slag sämre var Henrik Stenson, Niclas Fasth, Magnus A Carlsson och Björn Åkesson. Men med de fina scorerna är nu två under par utanför kvalgränsen. De fyra svenskarna delar 68:e plats.