Hoppa till innehåll

Parmlid tre slag efter

Mikaela Parmlid är sexa på damernas europatour i Marocko. Hon är tre slag efter ledande superrookien Ariya Jutanugarn från Thailand.

Daniel Rosenlund

Lalla Meryem Cup

Speldatum: 28 – 31 mars
Bana: Golf de l’Ocean
Prispengar: 325,000 Euro
Titelförsvarare: Karen Lunn

Startfält
Starttider
Aktuell ställning
Penninglista

Läs också:

Skarpnord i topp
Parmlid tre slag efter

Mikaela Parmlid från Göteborg stod för dagens runda i Marocko med 66 slag (-5). Inte en enda bogey på scorekortet och det tog henne ända upp på sjätte plats efter hennes första runda på två över par.

Det är är bara Mikaelas andra tävling på LET för året. Den första var i Kina när hon blev 44:a. Här kan hon vara på väg mot något mycket bättre.

Leder gör nu tonårssensationen Ariya Jutanugarn från Thailand. Hon är totalt sex under par efter rundor på 69-67. Hon leder med två slag före amerikanskorna Beth Allen och Mallory Fraiche, Lee-Anne Pace från Sydafrika och engelska rookien Charley Hull.

Senast Jutanugarn var i Marocko var i höstas när hon spelade kvalet till LET. Ett kval hon vann med fem slag. Hon har startat sin karriär på LET med placeringarna 2-25-12. Dessutom var hon ytterst nära att vinna på LPGA när hon fått en inbjudan på hemmaplan i Thailand. Hon ledde med två slag inför det sista hålet men gjorde trippelbogey på det 72:a hålet och slutade tvåa. Kanske kommer första segern den här veckan. Hennes storasyster Moriya är i år rookie på LPGA.

– Först när jag spelade in tyckte jag att banan var för smal för mig men nu när jag spelat den några gånger gillar jag den, sa tonåringen till LET:s hemsida.

Näst bästa svenska är Linda Wessberg som är ett över par på delad 25:e plats. Ett slag sämre är Jessica Karlsson och Julia Davidsson. Tre över par är Jacqueline Hedwall. Det var de svenskorna som hamnade på rätt sida om kvalgränsen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.