Hoppa till innehåll

Park satte in stöt

Efter att morgondimma hindrat spel i nästan två timmar begav sig Inbee Park ut på banan med siktet inställt på tätpositionen. Sydkoreanskan hann skjuta en 65:a och överta ledningen innan mörker avbröt tävlingen. Andra rundan av World Ladies Championship upptas på lördag.

Marcus Lindgren

World Ladies Championship

Bild 1120242

Datum: 7-10 mars, 2013

Titelförsvarare: Shanshan Feng

Bana: Mission Hills Resort Haikou – Sandbelt Trails Course, Hainan, Kina

Prispengar: 500 000 dollar (individuellt), 100 000 dollar (lag)

Aktuell ställning  

Läs mer:

Preview:Pernilla siktar på pallen 

Rond 1Wessberg delar ledningen 

När dimman över den tropiska ön Hainan och Mission Hills skingrat riktades fokus kvickt mot en enda spelare. Från sin position strax bakom ledartrion satte nämligen Inbee Park tonen direkt med birdies på hål 2 och 3. Därefter följde sällan skådad säkerhet då sydkoreanskan inte tycktes kunna missa varken fairways eller greener. Men den storspelande Park erkände efter varvet att även hon haft svårt att bemästra banans luriga greenonduleringar.

– Jag träffade alla greener och alla fairways idag, kommenterade 24-åringen. Jag både slog bollen bättre och puttade bättre än igår, men jag hade det ändå lite svårt på greenerna eftersom att onduleringarna är så svåra att läsa. Men det kändes som att alla har haft det problemet.

Men trots Parks forcering riktades strålkastarljuset under eftermiddagen i riktning mot en relativt okänd spanjorska. Carlota Ciganda spelade klart godkänt på dagens inledande hål, men det var på hål 6 som det på riktigt började slå gnistor om spanjorskan. Tre raka birdies från det sjätte hålet följdes upp av ytterligare fem på banans bakre hälft och Ciganda klättrade raskt i resultatlistorna. Scoren skrevs till 63 slag för 22-åringen som därmed satte rekordet för lägsta rond i tävlingens tvååriga historia, hon är nu endast slaget bakom Park.

– Jag känner mig väldigt bekväm, sade Ciganda efter rekordvarvet. Det här är en av mina favoritplatser att spela på eftersom att jag spelade bra här förra året. Nu verkar det som att spelar bra även i år, så förhoppningsvis kan jag fortsätta med det i helgen och hålla mig kvar i toppen. 

Wessberg avbröts av mörker
Den täta morgondimman innebar att de med senast starttider inte hann komma i mål innan mörkret gjorde sitt intrång över Sandbelt Trails Course. Sex grupper har som mest fem hål kvar att spela av det andra varvet. Däribland finns gårdagsledaren och svenskan Linda Wessberg som under fredagen hade svårt att få igång spelet. Två bogeys på dagens två inledande hål gjorde att göteborgskan föll tillbaka i fältet. Dock repade sig svenskan strax innan spelet avbröts med birdies på hål 9 och 11 och kan förhoppningsvis fortsätta jakten på röda siffror under lördagen. Wessberg är -4 och delad 12:a när hon under lördagsmorgonen kliver ut på hål 14.

Dagens blågula prestation kom ifrån Mikaela Parmlid. Varvet på 67 slag bidrog till att svenskan avancerade rejält till den 16:e plats som hon nu delar inför ”moving day”. Parmlid är totalt -3 och därmed åtta slag bakom ledande Park.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.