En fråga bankonsulenten ofta får är; vad gör ni på vintern? Svaret på frågan kan oftast stavas utbildning. Vi utbildar främst banpersonal men också alla andra på en golfklubb både medlemmar och förtroendevalda. Sedan ägnar vi också en del tid med att utbilda oss själva.
Som ett led i denna förkovran är besök på olika mässor med bra seminarieprogram mycket viktigt för oss. Första veckan i februari vart år går den stora amerikanska mässan av stapeln med över hundra olika seminarier i så vitt skilda ämnen som växtnäring till tee it forward och då hur vi kan anlägga nya främre tees på olika sätt. Själva mässan, som i år var förlagd till Orlando, Florida är sedan på typiskt amerikansk manér gigantisk med utställande företag från hela världen som visar upp årets nyheter samt annat ur deras sortiment.
Hur kommer då Annika Sörenstam in i bilden så som rubriken antyder? Jo den amerikanska greenkeeperorganisationen GCSAA delar varje år ut den finaste utmärkelsen i banskötselvärlden kallad ”Old Tom Morris Award”. Detta år tilldelades just Annika Sörenstam denna utmärkelse för hennes arbete för golfen både som spelare och nu med Annika Foundation som lär unga att leva ett hälsosamt och aktivt liv, med hjälp av golfen. Det var inte med lite stolthet som svensk vi deltog på prisceremonin och fick bland annat höra lite om Annikas äventyr som banskötare i ungdomen.
Mikael ”Bobban” Frisk
Peter Edman
Kim Sintorn