Hoppa till innehåll

På jakt efter en arbetsplats

Svensk Golf

Bild 1132320

Bloggen brukar normalt tycka att metajournalistik – ja, journalistik som handlar om journalistiken –  är irriterande och självupptaget, men nu gör vi ett undantag. 

Anledningen till att vi inte riktigt är igång med resultat och tävlingsrapportering är att vi inte har en arbetsplats. Tävlingsledningen i Lagardère tyckte att media kunde vara utan arbetsplats mellan 8 och 12 på fredagen, eftersom sponsorn ska ha ett seminarium. Och vad passar bättre än att ta över pressens rum.

Ladies European Tour hade tydligen inte förstått informationen (på svenska?) och deras mediaavdelning har nu försökt blocka en soffa här och en fåtölj där. Deras mångårige fotograf blev milt sagt förvånad när han kom till jobbet och alla hans fotoprylar var utslängda. ”Jag har jobbat på touren i elva år och aldrig tidigare blivit utslängd från arbetsrummet”, säger han förvånat.

Svenska Golfs team har lagt beslag på en del av restaurangen. Det är ju inte lunch än.

Svensk Golf har varit på alla majors, alla Ryder och Solheim, men det här är första gången vi blivit utslängda från pressrummet.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.