De milda temperaturerna under november månad har medfört att fler banor håller sina ordinarie greener öppna längre än vanligt. Men på många håll råder startförbud under de första morgontimmarna innan frosten är borta från greenerna.
Dock inte på Härnösands GK där klubben under de tre senaste åren valt att hålla greenerna öppna oavsett temperatur i luften och frostbeläggning på gräset.
– Vi kör med ordinarie tees och greener fram till snön lägger sig. Jag ser ingen fara med det i form av skador på gräset. Det är värre när den första frostknäppen kommer i augusti tycker jag. Då är gräset känsligare, säger greenkeepern Bo Blomqvist.
Något speciellt underhåll genomförs inte, med hänsyn till att gräset beträds av spelare även under minusgrader.
– Jag tillsätter ganska mycket järn som håller greenerna svarta. Det sägs att det ska hålla svampen borta. I övrigt har vi skött banan utan kemikalier de tre senaste åren, konstaterar Bo Blomqvist.
Han upplever inte att trycket är hårt på banan i nuläget. Och slutet på golfsäsongen verkar ännu inte ligga runt hörnet.
– En del hoppas nu att kunna spela på julafton. Det är några år sedan det var möjligt här uppe.