Hoppa till innehåll

Oklart när Woods spelar igen

AUGUSTA: Tiger Woods kom tillbaka till tävlingsarenan efter fem månaders uppehåll. Han imponerade alla genom att utmana om segern, men det blev till sist en fjärdeplats för världsettan, som nu ska fundera på när han ska spela igen.

Karin Klarström

Ska han klara kvalgränsen? Kan han till och med vinna? Spekulationerna inför Woods comeback på golfbanan efter fem månaders time out var spridda, men det där med seger ansågs för otroligt även för en man som Woods.

Inte enligt honom själv. När han på söndagen konstaterade att spelet inte räckte den här veckan var han besviken.

– Jag  är med i tävlingar för att vinna, och jag gjorde inte det den här veckan så jag har inte lyckats, konstaterade han frankt efter söndagens 69-rond för -11, fem slag sämre än vinnaren Mickelson.

”Gör en för stor grej”
I tv-intervjun efter ronden fick Woods frågan om det där med svordomarna, och om att han lever runt på banan igen, trots att han sagt att han ska behärska sig framöver.

– Jag tycker folk gör en för stor grej av det där. Om jag slår dåliga slag kan man ju inte vänta sig att jag ska gå omkring och le på banan, sa Woods irriterat.

Under veckan har Woods haft det lite si och så med precisionen ute på golfbanan. Men där han missat har han revanscherat sig på de mest imponerande sätt. Under veckan har han visat prov på fantastiska räddningar, slag som hållt honom kvar i tävlingen.

Bogey direkt
Efter att ha börjat med ett uselt utslag på första hålet blev det bogey direkt för Woods. På det fjärde hålet tappade han ytterligare ett för att göra detsamma på det femte. Efter par på det sjätte sänkte han sedan inspelet på det sjunde, och plockade tillbaks två av de tre slag han tappat dittills. Med birdie på åttan och nian såg han ut att vara på gång. Men det lossnade aldrig.

Hans mest nonchalanta misstag kom på det 14:e hålet där han treputtade från en dryg meter och tappade ett slag. Men sen var det slut på eländet. Eagle på det 15:e och en avslutande birdie på det 18:e gav viss revansch åt ronden.

Men ända fram bar det alltså inte.

– Jag spelade sämre och sämre hela veckan och har kämpat ute på banan. Men jag fick inte jobbet gjort.

Det är nu oklart när publiken får se honom på banan igen. Enligt Woods har han själv inte bestämt sig för när det blir av, eftersom han har en del att fundera på.

Även om det är osäkert hur han kommer att bemötas ute på andra tävlingar på touren har han i alla fall visat att han är lika inriktad på att fortsätta vinna som han var tidigare. Det vittnar hans sura min över fjärdeplatsen om.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.