Hoppa till innehåll

Ny lagtävling för de bästa damländerna

Vilken är den bästa nationen inom damgolfen? Detta vill LPGA ge svar på under 2014 när första upplagan av lagturneringen och landskampen The International Crown avgörs i Baltimore.

Eric Franzén

Det kan ses som en upptakt till golfens intåg i OS, eller en kompletterande global fördjupning till Solheim Cup – där endast spelare från USA och Europa medverkar.

I The International Crown samlas åtta nationslag, där länderna kvalificerar sig genom de fyra främsta spelarnas sammanlagda poäng på världsrankingen efter 2013 års sista tävling på LPGA Tour.

Under tävlingsdagarna (24-27 juli, 2014) delas lagen in i två grupper där poängen från de inledande fyrboll/bästbollmatcherna avgör vilka fyra lag som går vidare till söndagens singelmatcher. Ett femte lag tillkommer också i singelmatcherna efter särspel mellan de lag som slutar trea i sin respektive grupp.

– Det är bra att touren tittar på andra format än de traditionella och därmed synliggör damgolf på högsta nivå. Man skapar extra intresse medialt och jag är övertygad om att detta kommer bli ett prestigeuppdrag som i sin tur bidrar till att spelare/länder gör allt de kan för att få vara med, säger Katarina Vangdal, head coach för Swedish Golf Team.

I nuläget är Sverige, Sydkorea, USA, Japan, Australien, Taiwan, Spanien och England inne i tävlingen, medan länder med topprankade spelare som Suzann Petersen (Norge) och Shanshan Feng (Kina) hamnar utanför.

– Det blir som att förbereda sig inför OS. I Taiwan eller Asien har vi ingen liknande tävling Det är ett bra tillfälle att få spela för våra länder. Just nu har vi tre taiwanesiska spelare med fulla rättigheter på LPGA Tour. Förhoppningsvis kan vi förbättra våra juniorprogram och få in fler spelare på den amerikanska damtouren under de kommande två åren, säger världsettan Yani Tseng till LPGA.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.