Hoppa till innehåll

Ny finalserie 2013

Ytterligare spridning utanför Europa, en stark finalserie med begränsade startfält och bara 110 kort att tävla om. Det är de största förändringarna för Europatouren under 2013.

Tobias Bergman

På den sista dagen av årets Europatour börjar man också att prata om nästa.

Och vi kommer att se vissa förändringar inför kommande säsong.

På det preliminära schema som presenterades under finaldagen av DP World Tour Championship i Dubai finns ett minimum av 45 tävlingar och det är uppenbart att touren fortsätter att breda ut sig över andra delar av världen än Europa, på grund av det ekonomiska läget.

– Vi är lite besvikna på att vi har tappat några tävlingar i Europa och jobbar på det inför nästa år. Men vi har en unik situation i den europeiska ekonomin och kämpar för att behålla tävlingar i Storbritannien och har stora utmaningar i Spanien. Så vi går åt det håll som ekonomin dikterar villkoren för, säger Europatourens chef George O’Grady.

Exempelvis kommer inte mindre än sex tävlingar spelas i Sydafrika under 2013, men också Ryssland återkommer till tourschemat för första gången sedan 2008.

En annan förändring är att en slags finalserie inför tourmästerskapet i Dubai införs. Två penningstinna tävlingar (BMW Masters och HSBC Champions) i Shanghai får sällskap av nyinstiftade Turkish Open och tillsammans kommer dessa tre med finalen att ha en total prispott på drygt 30 miljoner dollar.

Men det ställs också krav på spelarna. Alla Europatourmedlemmar som vill vara med och spela tourfinalen i Dubai måste spela minst två av de tre föregående tävlingarna. De som spelar alla tre kommer att få ta med sig en bonus på 20 procent av de poäng de tjänar in i de tre tävlingarna till finalen.

– Introduktionen av finalserien och de övriga förändringarna i strukturen kommer att leda till mer dramatik i upplösningen av säsongen och förhoppningsvis lyfta fram Race to Dubai ytterligare, säger Europatourens chef George O’Grady.

Men också i andra änden av Europatouren sker förändringar.  Nästa år kommer det inte att finnas 115 platser att spela om, utan bara de 110 första i penningligan säkrar kortet för nästa år. Syftet är att de spelare som tagit sig in på touren via kvalskolan eller Challenge Tour ska få fler spelmöjligheter än vad de har i dag.

Kvalificeringsprocessen för att ta sig till Ryder Cup på Gleneagles 2014 inleds i samband med Welsh Open i slutet av augusti.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

LIV Golf jagar miljarder för nya satsningen

Vill göra spelarna till delägare i framtiden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Från Boden till DP World Tour: ”Inget är självklart”

INTERVJU. Hugo Townsend trodde vägen mot toppen skulle gå snabbare. Nu lever 27-åringen drömmen på DP World Tour.

Världsrekordet kräver bara en sak: Du heter Mark

88 golfare med samma namn ska samlas för att slå rekord och samla in pengar mot prostatacancer.

Ny damtour ska få fler kvinnor att börja tävla

West Ladies Tour ska göra tävlingsgolfen mer välkomnande för kvinnor på västkusten.

Så långt slår vi – stora skillnader i handicap

Ny Arccos-data visar hur mycket längden från tee skiljer mellan olika handicapgrupper.