Hoppa till innehåll

Nu ska kampen avgöras

Det blev som bekant ingen svensk ansökan om att få arrangera Ryder Cup 2018. Processen går nu vidare med de fem kvarvarande kandidatländerna. I april nästa år avslöjas vem som får den eftertraktade matchen.

Karin Klarström

Seve Ballesteros hjälper den spanska organisationen att lobba för Spanien som arrangör av Ryder Cup 2018. Landet har förvisso redan tidigare stått som värd för den prestigefyllda matchen, men det var 1997 och därmed hinner det gå mer än 20 år mellan gångerna.

Den europeiska Ryder Cup-kommittén har besökt Spanien, liksom de övriga kandidatländerna, för att ta emot de formella ansökningarna, och totalt är det fem länder som kämpar om uppdraget.

– Alla kandidatländer har levererat både när det gäller professionalism och presentation. Vi togs emot med värme i Frankrike, Tyskland, Holland, Portugal och Spanien, sa den europeiska Ryder Cup-basen Richard Hills vid en presskonferens på måndagen.

Kommittén kommer att träffa representanter för respektive land fler gånger under det kommande året, innan det i april nästa år är dags att avslöja vem som får arrangera matchen 2018. Hittills är det bara Irland och Spanien som fått äran att arrangera Ryder Cup utanför Storbritannien under matchens historia på europeisk mark.

De senaste två åren slipade det svenska företaget Scandinavian Golf Event Management på förberedelserna för att få till en svensk ansökan om värdskapet. Men sedan regeringen nobbat förslaget på den statliga delen av finansieringen bestämde sig företaget i april för att lägga ned planerna.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Presidents Cup 2026 – allt du behöver veta

USA jagar elfte raka segern när Presidents Cup avgörs på klassiska Medinah. Här är tv-tiderna, lagen, och formatet.

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Nordqvist avfärdar USA-kaptenens kritik

USA-kaptenen Angela Stanford var kritisk mot greenerna efter förlusten. Anna Nordqvist håller inte med.