Läs också
Läs senaste numret av Svensk Golf – nu med helt ny design
BLOGGEN: Det här är en bra dag
CHEFREDAKTÖREN: Välkommen till nya Svensk Golf
Så här gör du
1. Gå till App Store (Ipad och Iphone) eller Google Play (Androidbaserade läsplattor och mobiler). Klicka på respektive länk för att hamna rätt.
2. Sök efter appen Svensk Golf, som du laddar ned kostnadsfritt.
3. Inuti appen hittar du sedan senaste Svensk Golf, och alla tidningar från 2012.
4. Ladda ned önskat nummer och läs!
KOSTAR INGET FÖR MEDLEM
Första numret är gratis för alla, det vill säga du behöver inte betala till Paperton. Från och med nummer 2 2013 kommer alla medlemmar i svensk golfklubb att kunna ladda ned tidningen gratis till sin läsplatta. De som inte är medlemmar får däremot betala för att kunna läsa det aktuella numret.
Om du får tekniska problem kan du mejla vår support på följande adress: info@paperton.com
I dagarna kommer årets första nummer av Svensk Golf hem till golfarna. Och det är en produkt med ett nytt ansikte som kommer att möta läsarna. För första gången sedan 2008 har tidningen genomgått en stor redesign och logga, form, liksom struktur och innehåll har setts över.
– Vi har skapat ett modernare magasin som förhoppningsvis svarar upp mot de krav och önskemål läsaren har på sin golftidning. Mycket är nytt, men samtidigt är grundstommen och vårt DNA detsamma. Vi kommer fortfarande att prioritera det svenska materialet och trycker hårt på innehåll som läsaren verkligen har nytta av i sitt egna spel, säger Svensk Golfs chefredaktör Tobias Bergman.
Parallellt med omgörningen lanseras nu också Svensk Golfs första läsplatteversion och den digitala konsumenten kommer att kunna ta del av tidningen både via App Store och Google Play. Här kommer det exempelvis att finnas mervärden i form av instruktionsfilmer från Golfskolan och annat bonusmaterial.
– Vi har inte resurser att vara med och leda utvecklingen på det här området, men har följt den noga och känt att det nu var dags att ta steget, mycket tack vare att vi har hittat en kostnadseffektiv lösning för det. Vi tror verkligen att den digitala läsaren kommer att ha mycket nytta och nöje av att ta del av tidningen på det här sättet och exempelvis få tipsen från Golfskolan direkt serverade i sin läsplatta, säger Tobias Bergman.
Några andra nyheter på gång?
– Ja, absolut. Det händer väldigt mycket just nu och det är mycket som vi vill vara en del av. Men ingenting som vi kan avslöja just nu, säger Bergman.