– Man kan säga att jag har genomgått en hel del på sista tiden och jag behövde inte mer att tänka på. Jag har försökt anpassa mig till mitt nya liv och vad det innebär, och det räckte som det var. Jag han inte jobba på spelet.
Titelförsvararen Tiger Woods berättade öppet på onsdagen om sina vedermödor på banan, och var tydlig med hur jobbigt det varit privat sista tiden. Som bekant blev skilsmässan med hustrun Elin klar i augusti, och när nu allt privat mer eller mindre börjar lägga sig kan han tänka mer på spelet.
Woods har sedan han bröt med tidigare swingcoachen Hank Haney skött sin egen träning. Med hjälp av en videokamera och sin erfarenhet har han försökt justera svingen efter bästa förmåga, men spelet har inte alls stämt i år.
Han har dock lyckats spela sig vidare i FedEx Cup-slutspelet som nu är inne på sista halvan. Inför förra veckans Deutsche Bank Championship låg han 112:a på FedEx Cup-rankingen. Nu är han bland de 70 som får spela veckans BMW Championship.
På plats på Cog Hill är också Sean Foley. Den kanadafödde swingcoachen har setts med Tiger Woods under flera månaders tid, och jobbade bland annat med världsettan inför PGA Championship. Några detaljer kring deras samarbete kom inte fram under Woods presskonferens på onsdagen.
Under samarbetet har Foley videofilmat Woods sving och jobbat på vissa justeringar. Enligt Woods själv har det gett resultat. Hans 12:e plats i The Barclays och 11:e plats i Deutsche Bank förra veckan är tydliga tecken på att det går åt rätt håll.
– Jag förstår vad han försöker lära mig, och det är ju det viktigaste, sa Woods om Foley. Och så handlar det om att veta hur jag fixar spelet ute på banan, det är svårast.
I veckans BMW Championship, FedEx-slutspelets näst sista tävling, finns två svenskar: Fredrik Jacobson och Carl Pettersson.
Efter veckans 72 hål är det de 30 bästa i rankingen som går vidare till nästa veckas tourfinal – The Tour Championship. För Woods del vore det toppen att få spela nästa vecka också – vilket skulle ge välbehövlig träning inför Ryder Cup. Woods fick som bekant ett wild card av kaptenen Corey Pavin och är nu en av 12 spelare i det amerikanska laget.