Hoppa till innehåll

Norlander hugger i Brasilien

Efter en fin andra rond har Henrik Norlander tätkänning i Sao Paulo.Stockholmaren är fem slag bakom ledande amerikanen Tommy "two gloves" Gainey inför helgen.

Martin Strömberg

Efter sin debut på PGA-touren 2013, då han bland annat hann med tre placeringar topp-25, har Henrik Norlander huserat på web.com-touren. Att potentialen finns där är det ingen som betvivlar och den här säsongen har han inlett ovande med en femteplats i Panama och i detta tidiga dagsläge en 27:e plats på rankingen. De 25 främsta när säsongen summeras får PGA-kortet.

Nu är touren på en sydamerikaturné och den här veckan spelar man på Sao Paulo GC mitt i den gigantiska staden med över 20 miljoner invånare om man räknar hela området.

– En ganska kort, knixig bana mycket bra bana där det gäller att träffa fairways, säger Norlander till Svensk Golf.

Henrik gjorde sex birdies och bara en bogey för en fin 65:a andra dagen och med sina sju under par totalt har han bra slagläge inför helgens spel.

– Jag började trögt idag men kom igång sista nio. Då slog jag upp några wedgar till tap-in och jag ser verkligen fram mot helgen, berättar Norlander.

Nästa vecka fortsätter Henrik och touren till Chile men först ska han se till att ta ännu en fin placering i Brasilien.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.