Hoppa till innehåll

Norlander hugger i Brasilien

Efter en fin andra rond har Henrik Norlander tätkänning i Sao Paulo.Stockholmaren är fem slag bakom ledande amerikanen Tommy "two gloves" Gainey inför helgen.

Martin Strömberg

Efter sin debut på PGA-touren 2013, då han bland annat hann med tre placeringar topp-25, har Henrik Norlander huserat på web.com-touren. Att potentialen finns där är det ingen som betvivlar och den här säsongen har han inlett ovande med en femteplats i Panama och i detta tidiga dagsläge en 27:e plats på rankingen. De 25 främsta när säsongen summeras får PGA-kortet.

Nu är touren på en sydamerikaturné och den här veckan spelar man på Sao Paulo GC mitt i den gigantiska staden med över 20 miljoner invånare om man räknar hela området.

– En ganska kort, knixig bana mycket bra bana där det gäller att träffa fairways, säger Norlander till Svensk Golf.

Henrik gjorde sex birdies och bara en bogey för en fin 65:a andra dagen och med sina sju under par totalt har han bra slagläge inför helgens spel.

– Jag började trögt idag men kom igång sista nio. Då slog jag upp några wedgar till tap-in och jag ser verkligen fram mot helgen, berättar Norlander.

Nästa vecka fortsätter Henrik och touren till Chile men först ska han se till att ta ännu en fin placering i Brasilien.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

TourTempen – Höga berg och djupa dalar

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarna behöver topplaceringar i RSM Classic

Sista tävlingen under ordinarie säsongen på PGA Tour. Det här behöver svenskarna göra.

Martin Strömberg

TourTempen – Många småmissar av Åberg

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Toursvepet – Norén topp 10 – svensk pallplats i Danmark

Så går det för svenska spelare ute på världens bästa proffstourer. 

Toursvepet – Drömrond av Norén i Minnesota

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg