Hoppa till innehåll

Noréns nycklar till Mastersbanan

Det krävs starka nerver och bra strategi för att lyckas på Bro Hof Stadium Course. Här pekar titelförsvararen Alex Norén på vad som måste fungera på den utmanande banan.

Olle Ericsson

63 slag behövde Alexander Norén för att ta sig runt Stadium course på Bro Hof den 23:e juli 2011. Det spektakulära tredjevarvet innebar en ledning med elva slag före Bubba Watson under Nordea Scandinavian Masters. Insatsen under de tre första dagarna innebar att Norén kunde skjuta 77 slag under den blåsiga söndagen och fortfarande vinna med komfortabla sju slags marginal.

Hur ska man då bemästra Bro Hof Stadium Course? Här berättar titelförsvararen om de fem viktigaste slagen under de tuffa 18 hålen.

1. Hål 9, Par 5
– Utslaget
är oerhört viktigt.En fairwayträff innebär goda chanser att nå upp på två slag, medan ett vattenbesök eller en miss ut i ruffen till höger genast kostar slag.

2. Hål 13, Par 5
– Andraslaget
är avgörande och tufft. Chansen att du kan nå in på två slag är stor, men eftersom det är vatten hela vägen fram till green blir du tvungen att slå om slaget från samma plats om du slår för kort.

3. Hål 15, Par 5
– Drivern
måste sitta på femtonde. Vattnet längs vänstersidan straffar hårt, men om du vågar hålla dig nära kanten finns det goda chanser att nå upp på två slag.

4. Hål 16, Par 3
– Flaggplaceringen
ner till vänster sätter vattnet i spel. Samtidigt innebär en miss till höger en snabb och svår chip vilket lätt kan bli en bogey. Viktigt med ett bra järn här!

5. Hål 17, Par 3
– Inspelet
på Bro Hofs signaturhål.Här gäller det självklart att hålla nerverna i styr. Ö-greenen är som mest 21 meter djup och allt annat än greenträff innebär vatten. Ett inspel från dropprutan är dessutom svårt, så ett besök i plurret blir snabbt kostsamt.

I allmänhet finns det många bra chanser till birdies om du vågar spela aggressivt på Bro Hof, menar Norén. Det är viktigt att inte bli passiv eller rädd för de många hindren. ”Om du är modig och håller tungan rätt i munnen finns alla chanser att skjuta riktigt lågt på Stadium Course”.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.