Hoppa till innehåll

Norén skuggar ledarna

Med en storartad avslutning på fredagen avancerade Alexander Norén upp i täten av Ballantine´s Championship. Svensken är nu endast ett slag från ledning. "Det ska bli grymt kul i helgen", säger Norén till Svensk Golf.

Marcus Lindgren

Fakta

Bild 1120691

 

Spelplats: Blackstone GC, Seoul, Sydkorea.

Datum: 25-28 april

Regerande mästere: Bernd Wiesberger

Prissumma: €2,205,000

Leaderboard

Relaterat:

Rond 1:Edfors håller formen

TV-tider

Bild 1120692

 

Torsdag: 06:30-10:30

Fredag: 06:30-10:30

Lördag: 05:00-09:00

Söndag: 05:00-09:00 

Under fredagen ställde vädrets makter åter till problem för arrangörerna av Ballantine´s Championship. Blixtar tvingade spelarna till ett uppehåll på drygt en timme – ett uppehåll om tycktes gagna Haningespelaren Alexander Norén som fram tills avbrottet hade radat upp par, men endast lyckats ta till vara på två birdiechanser på 14 hål.

 – Det var skönt med ett litet avbrott, speciellt när det började regna, berättar Norén för Svensk Golf. Jag var dessutom grymt hungrig och jag hann dra i mig lite käk innan jag skulle ut igen på de sista fyra hålen.

Mätt och belåten kunde Norén så småningom bege sig ut på banan igen för att avsluta ronden, och han skulle göra det med stil. Med strålande inspel och säker puttning noterade svensken tre raka birdies och var dessutom ytterst nära att avsluta med ännu en på dagens sista hål. Den strålande slutspurten innebar att Norén kom in som ledare i klubbhuset och har nu en bra chans att knipa karriärens fjärde europatour-titel. Norén slutade fjolårets tävling på 7:e plats och berättar att han trivs med spel i Sydkorea.

– Jag gillar den här banan och gräset, säger han. Det känns som att vi är i Sverige och spelar, det är samma typ av av väder – inte jättevarmt. Och allt i spelet har fungerat bra hittills i veckan, jag kan inte klaga. Nu försöker jag bara att göra det bästa som jag kan av varje slag, sen får vi se vad som händer. Det ska bli grymt kul i helgen!

Alexander Norén är totalt -6 och delar tredjeplatsen med ytterligare två spelare, de är ett slag bakom australiensaren Wade Ormsby och thailändaren Amond Vongvanij.

Spelet återupptas under lördagen
För en stor del av fältet blir det till att kliva ut på banan under den tidiga lördagsmorgonen för att avsluta det andra varvet. Dagens avbrott gjorde att spelet återigen inte kunde slutföras i tid och att kvalgränsen följaktligen inte kommer att dras förrän under morgondagen. En av de spelare som inte hann komma i mål innan mörkret gjorde sitt intrång var den nyblivne Nordea Tour-vinnaren Johan Edfors. Svensken, som ledde efter 18 hål, spelade 9 hål och hade tappat ett slag till -4 när rundan blåstes av för dagen. Edfors delar för närvarande 8:e plats med Magnus A Carlsson.

En bit längre ned i fältet kämpar Joel ”El Toro” Sjöholm för att klara kvalgränsen. Sjöholm är ett slag bakom den förväntade gränsen men har fortfarande 10 hål kvar att spela när tävlingen återupptas.

NT: Tätt i resultatlistan
CT: Dantorp närmar sig
LPGA: Tysk ledning i Texas
PGA: Rickys fantastiska vecka

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.