Hoppa till innehåll

Norén opererad – borta flera månader

Alex Norén bröt tävlingen i Turkiet 9 november på grund av handledsskada. I lördags blev det operation. Och han siktar på comeback i Malaysia 17 april.- Jag hoppas kunna träna puttning om två månader, säger Alex.

CM Hellsten

Norén skulle ha varit med i Race to Dubai-finalen på Jumeirah Golf Estates där Henrik Stenson skrev historia men Haningekillen tvingades bryta genrepet i Turkiet veckan innan.
Efter tre hål av lördagsvarvet tog smärtan i handleden över.
Han lämnade banan i Antalya och flög till Stockholm.
I stället för att slåss om miljonerna i Mellanöstern väntade en operation –hos doktor Lars Adolfsson i Motala.
– Fidde Jacobson hade tidigare ungefär samma problem. Vi pratade en del och han rekommenderade den här läkaren.

Hur gick ingreppet?
– Allt har gått bra men jag kan inte använda handen. Det går inte ens att läsa böcker eftersom jag inte kan bläddra och det tar en kvart att klä på mig. Jag känner en otrolig ödmjukhet för dem som har ett handikapp – de är hjältar. Det är inte alls synd om mig men när man har ett aktivt jobb så vill man ju göra någonting. Handen är väldigt öm just nu men när ömheten lägger sig kan jag börja springa och träna ben och mage på gym.

Och när är du tillbaka på banan?
– Det beror helt på hur läkningen går men jag hoppas kunna träna puttning om två månader och om 4-5 månader kanske jag kan tävla igen. Jag siktar på ET-tävlingen i Malaysia i mitten av april.

Hur kommer uppehållet att påverka karriären?
– Jag tror att jag kommer tillbaka starkare. Jag pratade med en gammal tennislirare som hade varit borta i 14 månader – han sa att när jag väl är tillbaka kommer jag att förstå hur bra jag har det som får syssla med det som jag gillar.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.