Hoppa till innehåll

Norén i mål (+8), missar cutten

Det kommer tyvärr inte bli något helgspel för Alex Norén den här veckan. Svensken gick precis i mål med en 75-rond på fredagen vilket ihop med torsdagens 73:a placerar honom åtta över par och just nu på en delad 120:e plats. Ska vi analysera Noréns US Open insats så verkar det att döma av statistiken &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/noren-i-mal-8-missar-cutten/">Continued</a>

Svensk Golf

Det kommer tyvärr inte bli något helgspel för Alex Norén den här veckan. Svensken gick precis i mål med en 75-rond på fredagen vilket ihop med torsdagens 73:a placerar honom åtta över par och just nu på en delad 120:e plats.

Ska vi analysera Noréns US Open insats så verkar det att döma av statistiken som att han inte kom tillräckligt nära hål under torsdagen, då han trots allt träffade 14 av 18 greener (lika många som Stenson bland andra). Och ni som sett tv-sändningen från Chambers Bay har insett att det inte är särskilt lätt att sänka några puttar om du inte är inom ett par meter från hål. Totalt hade Norén 36 puttar första ronden.

Andravarvet var något mer oslipat från tee till green och innehöll bland annat fyra bogeys och två dubbelbogeys.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

McIlroy: ”Hälften av spelarna vill inte ha något avtal”

Världstrean om vad som står i vägen för en återförenad tourvärld. 

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sörenstam färdigspelad – hyllar banuppsättningen

KUNGSBACKA. Annika Sörenstams tävlingsmässiga insats i Scandinavian Mixed är över efter två varv. Men hon tycker att banan spelas utmärkt och rättvist för tjejerna och killarna.

Oskar Åsgård

Stenson jagar täten

Henrik Stenson fick inte puttarna att trilla i och föll från fem till ett under par. Inför helgen jagar han unga amerikanerna Patrick Reed och Jordan Spieth, som delar ledningen på -5.

Oskar Åsgård

Så var US Open-fredagen

Dagens funktionär:&nbsp;Jag finner knappt ord för att beskriva hur mycket jag älskar den här fiskehattsprydda amerikanens arbetsmoral. Funktionärernas okrönte konung.Han har ett jobb att göra. Han gör sitt jobb. Quiet please. Volunteer of the day is this man trying to keep the train quiet for Tiger. #USOpen #TigerWoods #ChambersBay&#8230; https://t.co/HWTJtTuGoR — Drew Herchko (@DrewGetsMarried) June &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/sa-var-us-open-fredagen/">Continued</a>

Svensk Golf

Kämpigt för Norén

Det verkar inte som att vi kommer få se Alex Norén spela fyra varv den här veckan. Nordea Masters-segraren har spelat sju hål av sin andrarond och är fyra över par efter tre bogeys och en dubbelbogey. Totalt är Norén sju över par. Det är topp-60 plus delningar som går vidare och just nu ligger &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/kampigt-for-noren/">Continued</a>

Svensk Golf