Hoppa till innehåll

Nio birdies av Karlsson

Robert Karlsson gjorde nio birdies när han med en 67-rond klättrade 43 placeringar, till delad 13:e plats, i Wells Fargo Championship. Nick Watney är ny ledare samtidigt som Tiger Woods spelat färdigt för den här veckan.

Jörgen Ohlson

Wells Fargo Championship

Datum: 3-5 maj
Bana: Quail Hollow, Charlotte, North Carolina
Vinnare: Lucas Glover (2011)
Prispott: 6,5 miljoner dollar

Deltagarlista
Starttider
Aktuell ställning

FedEx Cup Ranking

Relaterat
Stark öppning av Blixt

Robert Karlsson, som har två missade kvalgränser bakom sig och fortfarande är utan topp 10-placering i år, tävlar den här veckan hemma i Charlotte, North Carolina. Under sina två första ronder på Quail Hollow har han gjort inte mindre än 14 birdies, fler än någon annan i det stjärnspäckade fältet.

Dessvärre har det smugit sig in en del bogeys, och även ett par dubblar, på scorekortet vilket är anledningen till att katrineholmaren fortfarande har en bit upp till täten. Karlsson har öppnat 71-67 och är i sammandraget sex under par på sin delade 13:e plats.

Ny ledare på -12 (68-64) är Nick Watney, som i likhet med Robert Karlsson fick packa väskorna efter två dagars spel i New Orleans förra veckan.

– Den missade cutten blev en veckarklocka för mig. Jag har nu jobbat stenhårt under fem dagar och idag fick jag betalt för mitt slit, sa en nöjd Watney.

Amerikanen vann två titlar i fjol men har haft en tung start på årets säsong. Han har ännu inte varit bland de tio bästa i någon av de nio slagspelstävlingar han spelat och han hade inför fredagsronden avverkat nio varv i rad utan att komma under 70 slag.

Watney är nu ett slag före sin landsman Webb Simpson och två före kvartetten Ben Crane (som även han gick på 64), Stewart Cink, D.A. Points och australiensaren John Senden.

Jonas Blixt inledde starkt med en 68-rond i torsdags. Tyvärr kunde han inte följa upp med lika framgångsrikt spel andra dagen utan föll efter en 73:a till delad 34:e plats. Han är tre under par sammanlagt och delar placering med en annan svensk, Carl Pettersson, som inlett med ronderna 69-72.

För den fjärde svensken i fältet, Henrik Stenson, tog tävlingen dessvärre slut på fredagskvällen. 74-70 (par) var ett slag för mycket för att han skulle få spela vidare.

Slutspelat för Tiger
Samma öde drabbade Tiger Woods, som fick ihop scorerna 71-73. Det var första gången som den förre världsettan missade kvalgränsen två gånger i rad på samma bana. Han drabbades av samma öde 2010, i fjol spelade han inte tävlingen.

– Trist, eftersom det här egentligen är ett av mina favoritstopp på touren, sa Tiger, som erkände att han fortfarande inte känner sig riktigt bekväm med sin nya sving och har mycket jobb framför sig.

Två av tävlingens tungviktare, Phil Mickelson och Lee Westwood, lyckades med minsta möjliga marginal ta sig vidare till helgens spel.

Dyson i förarsätet
Tonåring vann i Skottland
Nordqvist sju slag efter

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.