Alfred Dunhill Championship
Datum: 17-20 november
Bana: Leopard Creek GC, Malelane, Sydafrika
Prispengar: €1 000 000
Titelförsvarare: Pablo Martin
Tidigare artíklar
Gillgren överraskar
Gillgren hänger med
33-årige sydafrikanen Garth Mulroy, som är tillbaka i hemlandet efter spel på Nationwide Tour i USA, noterade en briljant 64-rond på Leopard Creek och är med -15 i protokollet i ledning med två slag före chilenaren Felipe Aguilar. Mulroy har chansen att vinna sydafrikanska Sushine Tour men han är fortfarande utan seger på Europatouren.
Ur svensk synvinkel är det fortfarande Linus Gillgren som är det stora glädjeämnet. 23-åringen från Kungsbacka, som är purfärskt proffs och som spelar tävlingen på en sponsorsinbjudan, har inlett med ronderna 69-71-68 (-8) och delar tolfte plats. En strålande ET-debut av Linus, oavsett hur det går i sista ronden.
Linus kunde ha haft sällskap på tolfteplatsen av en annan västsvensk yngling. Men Joel Sjöholm drabbades av ett totalhaveri på det spektakulära 18:e hålet, par 5, där han tvingades ta en nia. Sjöholm föll som en sten i resultatlistan till delad 38:e plats.
Näst bäste svensk är nu den 44-årige nestorn Jarmo Sandelin, som efter en skral inledning i torsdags (76) kommit tillbaka starkt med ronderna 67-68 och tagit sig upp till delad 27:e plats.