Hoppa till innehåll

”Missade några birdies”

Det blev en lovande svensk start för svenskarna i Thailand. Efter en spelad rond är de bästa blågula spelarna två slag efter täten.

Karin Klarström

Det stora fältet är uppdelat på två banor och för Daniel Chopras del betydde det start på Springfield Royal. Han inledde med 68 slag (-3) och en delad 14:e plats efter första ronden.

– Jag slog bollen bra. Jag började på första nio och missade där sex, sju birdiechanser. På nian slog jag en dålig drive som slutade med en bogey. Men jag lyckades reparera med tre raka birdies efter vändningen. Jag slog den så bra jag kan och fick en bra avslutning med birdie på sista hålet, sa Chopra till tourens hemsida efter ronden.

Det finns dock två svenskar som är slaget bättre än Chopra. Även Krister Eriksson från Finspång inledde på Springfield och tog sig runt första varvet på 67 slag (-4) och är därmed två slag efter täten. På -4 och delad åttondeplats ligger också Eslövs Malcolm Kokocinski, som inledd med en 67-rond på Imperial Lakewiev.

Bäst av alla inledde dock en kvartett på Springfield Royal.

Nykomlingen Danthai Boonma från Thailand är nöjd med starten i sin fjärde tävling som proffs.

– Jag jobbar fortfarande med att klara av stressen som kommit sen jag blev proffs. Jag kommer at säga till mig själv att försöka klara kvalgränsen i alla fall, så det är där pressen ligger, säger han till tourens hemsida efter att ha gått upp i delad ledning.

För de resterande tre svenskarna blev det en första rond över par.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Toursvepet – Stenson levererar i Indianapolis

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Linksgolf passar svenskorna

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Woad historisk – vann i första proffsstarten

Följ spelet och svenskarna på de största golftourerna här i Toursvepet.

Martin Strömberg

The Open-tempen 4.0 – hur många majors kommer Scheffler att vinna

Vi listar de heta, ljumna och svala efter årets The Open.

Åbergs 67-rond räddade golffesten

Storspel och avancemang inför en blågul publik på Royal Portrush