Hoppa till innehåll

Mickelson vann i Skottland

Tyvärr räckte det inte hela vägen för Henrik Stenson i Scottish Open. Det blev Phil Mickelson som spelade hem segern efter särspel mot Branden Grace. Men Stenson var nöjd med hur veckan förberett honom inför The Open Championship. "Jag tar med mig mycket positivt efter ett tufft genrep", berättar han för Svensk Golf

Daniel Rosenlund

TV-tider

Bild 1121653

Torsdag: 11.30 – 19.30
Fredag: 11.30 – 19.30
Lördag: 10.30 – 20.30
Söndag: 10.30 – 20.30

Alla tider avser Viasat Golf

Aberdeen Asset Management Scottish Open

Bild 1121654

Speldatum: 11 – 14 juli
Bana: Castle Stuart Golf Links
Prispengar: 3 miljoner pund
Titelförsvarare: Jeev Milkha Singh

Startfält
Starttider
Race to Dubai ställning
Aktuell ställning

Läs också:

Parry leder i Skottland
Kanondag för Stenson
Stenson leder i Skottland

Det var en annorlunda bana som spelarna fick se på söndagen. Efter perfekt väder under de första dagarna blev det mycket mer blåsigt och svårspelat. Och vilken dramatik det blev.

Henrik Stenson gick i ledarbollen med Mickelson och trots ett par treputtar på första nio var han i ledning efter birdies på tian och elvan. Men tre bogeys efter det gjorde att chanserna rann ut i sanden. Precis som hans inspel på det femtonde hålet.

– Dagen kan sammanfattas med lite för dålig puttning och lite för enkla bogeys. En lite ”tunnad” järnsexa på tolvan gör att jag missar ett lätt birdieläge och sedan följer jag upp det med en bogey. Fel klubbval på sexton gör att jag får ett tjockt läge och när jag missar parputten är dan över. Men jag tar med mig mycket positivt och ett bättre genrep än idag i tuffa förhållanden kan man inte få, säger Stenson till Svensk Golf.

Mickelson startade med en dubbelbogey men ledde och spelade typisk golf för honom. Fantastiska räddningar och birdies när han fick chansen. Men det blev onödigt spännande. Efter en superb räddning på sjutton hade han en tvåputt på arton för att vinna från greenkanten. Men hans första putt rann iväg och han missade returen.

Men i särspelet med Grace var det återigen Phils fantastiska närspel som avgjorde. En mycket fin pitch hamnade en decimeter från hålet och ledde till en lätt birdie och segern. Det var otroligt nog hans första seger på europeisk mark.

– Jag har kommit hit i många år och alltid trivts här. Idag var perfekt för att förbereda sig inför nästa vecka. Jag var riktigt arg på mig själv efter att ha treputtat på sista. Men att lyckas vinna efter det var fantastiskt. Jag tar med mig mycket härifrån men har även en del att jobba på inför nästa vecka, berättade segraren för Sky Sports.

Delad trea tillsammans med Stenson blev danske JB Hansen. Han hade en annorlunda sista runda. Han hade nio i på det andra hålet, par fem. Efter det gjorde han sju birdies på de kommande åtta hålen. Han var ett tag i ledning men några sena bogeys förstörde segerchanserna. Men tredjeplatsen  kommer att betyda mycket eftersom han var 175:a på penninglistan före veckans tävling.

Joakim Lagergren blev till slut 24:a, Johan Edfors 49:a och Niclas Fasth blev 57:a.

PGA: Spieth vann efter dramatik
LPGA: Park vann i Kanda
NORDEA: Sjöland vann efter särspel
WEB.COM: 59 av Wilcox

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.