Hoppa till innehåll

McIlroy visar klassen

Rory McIlroy har med två 65-varv tagit ensam ledning i Boston och visat varför han är rankad etta i världen. Jonas Blixt från Karlstad balanserar på gränsen till att få spela även nästa tävling i FedEx Cup-slutspelet.

Jörgen Ohlson

Deutsche Bank Championship

Datum: 31 augusti-3 september
Bana: TPC Boston, Norton, MA
Prispengar: 8 miljoner dollar
Titelförsvarare: Webb Simpson

Startfält
Starttider
Aktuell ställning

FedEx Cup Ranking

Relaterat
Noh i topp med 62:a

TV-TIDER (Viasat Golf)
Fredag 31/8: 20.00-00.00
Lördag 1/9: 20.00-00.00
Söndag 2/9: 19.00-00.00
Måndag 3/9: 17.30-00.00

Rory McIlroy tycks ha återfunnit den form som för tre veckor sedan gav honom titeln i PGA Championship på Kiawah Island. Med en eagle, sex birdies och två bogeys snickrade han på lördagen ihop sin andra raka 65:a i Deutsche Bank Championship.

Med tolv under par leder han med ett slag före den förre British Open-vinnaren, Luis Oosthuizen, och med två före amerikanerna Tiger Woods och Ryan Moore.

– Det verkar som om det mesta går min väg just nu. Jag slog bättre drives idag än i går. Jag träffade fler fairways och det gav mig fler birdiemöjligheter. Jag puttade tillräckligt bra för att ta vara på några av dem. Jag är nöjd med min postion och ser fram mot helgen, sa McIlroy på presskonferensen.

Det många hoppas på är ett avgörande på måndag där världsettan Rory McIlroy ställs mot världstrean Tiger Woods. Det kan mycket väl bli så.

Tiger, som hade 64 första dagen, inledde även andraronden på TPC Boston i ett högt tempo och rullade i tre birdies på sina första sex hål. Men därefter hade han förtvivlat svårt att få i puttarna och det blev till slut ”bara” en 68:a på ronden. Tiger hade hoppats på bättre.

– Det brukar jämna ut sig. Igår satte jag allting, idag var en sådan dag där jag missade de flesta av mina chanser. Men det kändes på något sätt som om jag inte slog puttarna korrekt. Så kom jag på något under ronden och därefter blev detlite bättre, sa Tiger, som med birdies på 14:e och 17:e tog sig närmare den ledande nordirländaren.

Blixt behöver klättra
Två svenskar deltar i denna den andra slutspelstävlingen i FedEx Cup. Om det ska bli två även nästa vecka, i BMW Championhship, behöver Jonas Blixt från Karlstad klättra några placeringar under de två ronder som återstår.

Värmlänningen har spelat bra under de två första varven – siffrorna 67-72 placerar honom på delad 25:e plats – men det är bara de 70 bästa på rankingen som får vara med nästa vecka.

Och med nuvarande ställning i Boston ligger Jonas på 75:e plats.

Den 28-årige svenske rookien har på sina inledande 36 hål gjort en eagle, fyra birdies och 29 par. På lördagen var det en förarglig dubbelbogey på femman och en bogey på sjuan som fläckade ner scorekortet.

Den andre svensken i fältet, Carl Pettersson, ligger på delad 38:e plats efter ronderna 71-70 och var även han på på behörigt avstånd från kvalgränsen (+2). Carl är efter sina fina insatser under året tia på den rullande FedEx Cup-rankingen och är förstås helt klar för spel även nästa vecka.

Ramsey överlägsen
Amanda Strängs första seger

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.