Hoppa till innehåll

Magnus sexa i Sydafrika

Magnus A Carlsson avslutade sydafrikanska öppna med en 73-rond och slutade delad sexa. Tre slag bättre och han hade säkrat spelrättigheterna på European Tour nästa år. Ett slag bättre hade gett en plats i nästa veckas tävling i Hong Kong. – Tråkigt, men jag är hyfsat nöjd ändå, säger Carlsson.

Oskar Åsgård

South African Open Championship

Magnus sexa i Sydafrika
Slutställning

Race to Dubai-ranking

 

Söndagen började perfekt för Magnus A Carlsson. Birdie direkt på första hålet och det fina spelet såg ut att hålla i sig.

Carlsson träffade green på de åtta första hålen och hade ett par bra chanser. Men trots det läste scoren par efter åtta hål, på grund av en treputt på sjätte hålet.

Från nionde hålet fick svensken sen kämpa hårt för att inte tappa slag till par då han missade green på samtliga hål från 9-15.

– Det är inte riktigt jag att hålla på och missa greener på det viset. Jag slog många bra slag, men missade på fel ställen på de birdiehål som finns och tvingades rädda par, medan om jag slagit mig till rätt ställe hade jag haft bra birdiechanser, säger Carlsson.

Trots flera fina räddningar blev det två bogeys, på hål 12 och 14, innan Carlsson reparerade scoren med en birdie på 17. Totalt 73 slag för dagen, sammanlagt tio under par och delad sjätte plats i resultatlistan – Carlssons fjärde topp-10 för året och bästa placering hittills.

Det var dock tre slag för mycket för att klättra tillräckligt högt på Race to Dubai-rankingen för att säkra tourkortet för 2012. Det var också ett snöpligt slag för mycket för att spela sig in i nästa veckas UBS Hong Kong Open – årets sista tävling med fullt startfält och därmed sista möjligheten att påverka placeringen på R2D-rankingen i jakten på kortet.

– Ja, det var lite tråkigt på det sättet. Men jag är hyfsat nöjd ändå. Det är skönt att ha en bra tävling i ryggen inför kvalet, säger Carlsson och syftar på det avslutande steget i kvalskolan till European Tour 2012 som avgörs i Spanien om två veckor.

Carlsson konstaterar dock lite dystert att det, förutom den ökade press som följer med ett tourkval, kommer bjudas på ganska annorlunda förutsättningar på PGA Catalunya, utanför Barcelona.

– Från 25-30 grader och sol till 5-10 grader och rått, så man lär väl slå tre klubbor kortare.

Emotionell seger för Otto
Det såg inledningsvis ut att bli en promenadseger för den 35-årige sydafrikanen Hennie Otto, men på sista nio började nerverna ställa till det för Otto. Bogeys på 13, 15 och 16 innebar att Otto var -13, samma resultat som Bernd Wiesberger noterat efter 72 hål.

En stilig birdie på 17 gav dock Otto lyxen att tvåputta för par på sista hålet och sydafrikanens andra European Tour-seger var ett faktum.

Det syntes på segergesten precis hur gärna Otto, uppvuxen bara ett stenkast från veckans bana, ville vinna sitt nationsmästerskap.

– Det finns några fantastiska namn på den där pokalen och jag har sagt att det vore fantastiskt om jag en dag kunde sätta dit mitt. Idag är den dagen, sa Otto efter segern.

USA världsmästare

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.