Hoppa till innehåll

Ljunghusen ser fram mot JSM Slag

I år är det Ljunghusen GK som står som värd för JSM Slag den 27-29:e juni. Sveriges högst rankade ungdomar ska göra upp om vem som är landets bästa junior. Värdklubben ställer upp med fem spelare.

Marcus Lindgren

Det kan tyckas passande att årets upplaga av Junior SM avgörs på en klubb känd för sin juniorverksamhet. På Ljunghusen har man under lång tid varit måna om att ta hand om sina ungdomar, något som har gett resultat.

– Idag har vi ungefär 250 barn och ungdomar i träningsaktivitet, det är vi jättenöjda med. Det roliga är att vi har aktiviteter året om, vi har 25-30 juniorer som är här varje dag och antingen spelar, tränar eller bara träffar kompisar. Många är verkligen superengagerade i golfen. Vi har dessutom en vintertour där det varit mellan 20-40 ungdomar med varje år under tre år, säger Lars Hansson, juniorelitansvarig på Ljunghusen GK.

Anledningen till framgångarna med juniorer, tror Hansson, är klubbens många alternativ för golfsugna ungdomar. Man tror på att erbjuda unga golfare chansen att kombinera sportandet med andra aktiviteter. 

– Vi är en väldigt aktiv och effektiv klubb, vi har bra faciliteter och är öppna för att ta emot juniorer vilket gör att det är enkelt för dem att komma igång. Vi tycker att det ska vara roligt, alla behöver inte bli elitspelare. Vi vill försöka erbjuda lite mer koncept kring golfen, ofta gör vi så att vi spelar några hål och sedan grillar eller hittar på någon annan aktivitet, säger Lars Hansson.

Att SM spelas på Ljunghusen, berättar han, är något som både aktiva och anställda ser fram mot.

– Det är jätteroligt.  Det är otroligt roligt att kunna visa upp banan. Vi tycker ju att vi har en otroligt fin anläggning, säger Hansson.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem röster om maxtaket

Maxtak för antal aktiva Golf-ID per anläggning kommer införas. Men alla är inte positiva och viss oro finns kring hur beslutet kommer att falla ut i praktiken.

Rekordsiffror för golfen i Sverige

Men allt är inte frid och fröjd i Golfsverige.

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Henrik Lenngren

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf