UniCredit Ladies German Open

Datum: 24-27 maj.
Bana: Golfpark Gut Häusern, München, Tyskland.
Prispengar: 350 000 euro.
Vinnare: Diana Luna (2011).
Pernilla Lindberg var ensam etta i Ladies German Open inför lördagens rond på Golfpark Gut Häusern. Hon öppnade starkt med två birdies i rad på hål 2 och 3 innan dagens första av två bogeys kom på hål 6. På vägen in slog svenskan till med en eagle på det 11:e par 5-hålet samt en birdie på hål 15.
Scorekortet innehöll för andra dagen i rad 69 slag.
Det ger totalt 206 (-10).
Samma resultat som Bree Arthur, Australien, och engelskan Rebecca Hudson.
Så här sa Pernilla Lindberg efteråt:
– Jag tar tio under par efter tre ronder när som helst… Jag spelade stabilt i dag jämfört med de andra två dagarna då det har varit ett litet vildare spel. I dag hade jag mer kontroll och gav mig själv en hel del chanser.
Cabriolet i bonus
Bollnästjejen har sin engelske pojkvän Daniel Taylor på bagen i Bayern och om paret når ända fram på söndagen kan de köra från banan utanför München med en sprillans ny Audi A5 cabriolet.
Det är nämligen huvudsponsorns bonuspris utöver segerchecken på 52 500 euro.
Bree Arthur, som delar ledningen, fick efter lördagsronden låna en Audi R8 och stack i väg och testkörde fordonet. Australiensiskan älskar sportbilar och vill hemskt gärna lägga beslag på den där caben.
Arthur är 23 år och kommer från Queensland. På lördagen noterade hon karriärens bästa rond – 65 (-7).
Hon spelade tillsammans med Sophie Gustafson som är på delad 13:e plats med 212 (-4).
– Vi hade en härlig dag där ute och för mig var det en fantastisk erfarenhet, sa Bree Arthur efteråt.
Hudsons HIO
Rebecca Hudson som utmanar Lindberg och Arthur är 32 år och kommer från Doncaster. Hon slog till med ett hole-in-one på hål 8.
Det var hennes första HIO på LET men det sjätte totalt.
Hon har vunnit fyra gånger på touren och den senaste segern kom 2008.
Pernilla Lindberg jagar sin första vinst.
Två slag bakom trion finns hemmafavoriten Sandra Gal, engelska veteranen Laura Davies samt fransyskan Anne-Lise Caudal på en delad fjärdeplats.
Carin Koch är näst bästa svenska och delad åtta med 210 (-6).